Home Vijesti Srpske sportske legende uz studente: Gubi li Vučićev režim tlo pod nogama?

Srpske sportske legende uz studente: Gubi li Vučićev režim tlo pod nogama?

200
0
Novak Divac
Novak Divac

Studentski prosvjedi u Srbiji, potaknuti padom nadstrešnice u Novom Sadu i nasilnom reakcijom vlasti prema građanima, prerasli su u jednu od najvećih narodnih pobuna u modernoj političkoj povijesti Srbije. Već četiri mjeseca svjedočimo masovnim demonstracijama koje su dovele do gotovo potpune blokade državnih sveučilišta, srednjih i čak osnovnih škola.

Unatoč jasnim dokazima o nasilju nad studentima Fakulteta dramskih umjetnosti, procesuiranje odgovornih odgađa se mjesecima. I dok vlast manipulira pravnim sustavom, jedan od nasilnika se nesmetano pojavljuje na mitinzima vladajuće stranke.

Novi oblik političke borbe

Prosvjedi u Srbiji pokazuju potpuno novi način borbe protiv autoritarnog režima. Studenti koriste umreženost, horizontalnu organizaciju i minimalni ideološki konsenzus kako bi osigurali kompaktnost pokreta. Manipulacijom manipulacije i kolektivnim otporom, pokazali su da tradicionalne političke strategije više nisu jedini put do promjena.

Kako je primijetio poznati hrvatski filozof Boris Buden, srpski studenti inzistiraju na izvornoj socijalnoj konstitutivnosti društva, odbacujući lažne ideološke podjele na lijevo i desno. Oni traže suštinske promjene, a ne samo promjenu lica na vlasti.

Sportske legende pružaju podršku studentima

Jedan od ključnih fenomena ovog prosvjeda jest uključivanje slavnih sportskih ličnosti u podršku studentima. Dejan Bodiroga i Nemanja Vidić već su neko vrijeme poznati po svojim antirežimskim stavovima. Sada su im se pridružile i druge ikone srpskog sporta.

Među njima su teniska legenda Novak Đoković, košarkaški velikani Vlade Divac i Željko Obradović, rukometaš Veselin Vujović, odbojkaš Vanja Grbić i bivši nogometaš Saša Đorđević. Podršku su dali i predsjednik Sindikata profesionalnih nogometaša Srbije Mirko Poledica te košarkaški reprezentativac Vladimir Štimac, koji se godinama javno suprotstavlja režimu.

Grupa sportskih veličina zajedno posjeduje više medalja nego što je Vučićeva vlada uspjela skupiti pošteno stečenih diploma, kako ironično primjećuju kritičari vlasti.

Korupcija u sportu kao simbol truleži sustava

Srpski sport, posebice nogomet, postao je ogledalo korupcije i kriminala koji vladaju državnim institucijama. Mnogi tvrde da će Srbija tek tada napraviti korak naprijed kada se Crvena zvezda i Partizan transparentno privatiziraju i oslobode mafijaškog utjecaja.

Posljednjih 35 godina Srbija je bila vrlo konzervativna po pitanju angažiranja poznatih osoba u politički život. Osim rijetkih iznimaka poput Aleksandra Šapića, sportaši su uglavnom služili kao podrška vlastima. No, aktualna situacija postavlja pitanje: treba li među njima tražiti nove lidere?

Mogu li sportske legende postati politički lideri?

Srbija je podijeljena i traži vođu koji će predstavljati točku okupljanja građana i vraćanja države u ruke naroda. S obzirom na delegitimiranu vlast i uništenu opoziciju, otvara se prostor za alternativu – studentsko-građanski pokret pod vodstvom nacionalnih autoriteta izvan tradicionalne politike.

Nikada do sada navijači Crvene zvezde i Partizana nisu bili ovako ujedinjeni protiv vlasti. Bez obzira na pokušaje režimskih medija da prikriju atmosferu na tribinama, među desecima tisuća navijača jasno se čuju povici podrške studentima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here