Stanovnici naselja Merag na otoku Cresu predali su peticiju s preko 500 potpisa, što čini 20% stanovništva, tražeći promjenu lokacije planiranog ribogojilišta. Peticija se i dalje potpisuje, a stanovnici izražavaju svoje nezadovoljstvo zbog mogućih negativnih utjecaja na okoliš i turizam.
Posjet županijskih vijećnika
Merag je danas posjetio predsjednik Županijske skupštine Primorsko-goranske županije Marko Boras Mandić, u pratnji županijske vijećnice Lare Bressan Matić. Tijekom susreta, stanovnici su iznijeli svoje viđenje problematike planiranog ribogojilišta u neposrednoj blizini Merga.
Razlozi za nezadovoljstvo
Stanovnici smatraju da je lokacija ribogojilišta preblizu naselja i da bi mogla imati negativan utjecaj na okoliš, turizam, te kvalitetu života. Oni se boje da će mirisi, promjena kvalitete mora i vizualna degradacija krajolika onemogućiti daljnji gospodarski razvoj naselja.
Inicijativa za promjenu
Peticija traži da se lokacija ribogojilišta ukloni s popisa planiranih uzgajališta riba i školjkaša u prostorno-planskoj dokumentaciji Primorsko-goranske županije i Grada Cresa. Stanovnici su peticiju uručili Županijskoj skupštini i planiraju je uručiti i Gradu Cresu, nadajući se podršci u svojim nastojanjima.

Reakcija županijskih vijećnika
Lara Bressan Matić istaknula je da je dio županijskih vijećnika tražio odgodu odlučivanja o izmjenama županijskog prostornog plana kako bi se dalo vrijeme za doradu odluke u pravo zbog zahtjeva stanovništva. Međutim, dogovoren je kompromis u vidu zaključka kojim će se odmah po primitku inicijativa pripremiti željene izmjene.
Budući koraci
Predsjednik skupštine Marko Boras Mandić istaknuo je da su brojna ribogojilišta planirana još 2013. godine, ali da je svijest o utjecaju ribogojilišta na okoliš danas veća. Županijska skupština je otvorila mogućnost izmjene plana po inicijativama stanovnika, a sada su na potezu gradska i općinska vijeća Cresa, Lopara i Krka.