Snažno nevrijeme već je pogodilo dijelove Italije, a nestabilan vremenski sustav sada se približava Hrvatskoj. Meteorolozi za utorak najavljuju obilnu kišu, grmljavinske pljuskove, jak vjetar i osjetan pad temperature, dok je za cijelu zemlju upaljen meteoalarm.
Dramatični prizori već stižu iz Umaga, gdje je snimljen impresivan shelf oblak, karakteristična i često prijeteća formacija koja se pojavljuje na prednjem rubu grmljavinskog sustava. Riječ je o niskom, vodoravnom oblaku koji se povezuje s dolaskom snažnih udara vjetra, obilne kiše i grmljavine.
Meteorolog Dragoslav Dragojlović upozorio je u prognozi za HRT kako Hrvatsku očekuje promjenjivo i nestabilno vrijeme uz kišu, pljuskove i osjetno zahlađenje, osobito u unutrašnjosti zemlje.
U Slavoniji, Baranji i Srijemu tijekom utorka prevladavat će promjenjivo i pretežno oblačno vrijeme uz povremenu kišu i pljuskove s grmljavinom, osobito u drugom dijelu dana. Puhat će umjeren i jak sjeverni te sjeverozapadni vjetar, a temperatura će navečer naglo pasti. Jutarnje temperature kretat će se između 12 i 16 stupnjeva, dok će dnevne dosezati između 17 i 20 °C.
Slično vrijeme očekuje se i u središnjoj Hrvatskoj, gdje će prevladavati oblačno uz kišu i lokalne pljuskove, ponajviše prijepodne i sredinom dana. Navečer se očekuje postupno smirivanje vremena, no uz osjetno niže temperature.
Na sjevernom Jadranu prognozira se promjenjivo vrijeme s kišom i mogućim obilnijim pljuskovima, osobito tijekom prijepodneva. U gorskim krajevima očekuje se većinom oblačno vrijeme uz kišu, a zbog osjetnog pada temperature u najvišim predjelima moguć je i snijeg ili susnježica.
Dragojlović je naveo kako će “puhati umjereno jugo i južni vjetar koji će poslijepodne okrenuti na umjerenu i jaku buru”.
U srijedu i četvrtak u unutrašnjosti zemlje očekuje se uglavnom suho vrijeme, ali uz hladna jutra i temperature osjetno niže od prosjeka za ovo doba godine.

































