Home Vijesti Trojac optuženih za najveću kriptoprevaru u Hrvatskoj

Trojac optuženih za najveću kriptoprevaru u Hrvatskoj

179
0
Luka Burazer i Eugen Travalja (izvor: društvene mreže)

Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci podiglo je optužnicu protiv trojice hrvatskih državljana, osnivača tvrtke BitLucky iz Kostrene – Luke Burazera, Eugena Travalje i tajnice Vedrane Golušin. Optuženi su za kazneno djelo prevare, čime su oštetili najmanje 220 ulagača za ukupno 4.619.569,37 eura. Optužnica je podignuta nakon gotovo dvije godine istrage.

Kako su prevarili ulagače?

Prema optužnici, osumnjičeni su od 2018. do 2023. godine pozivali ulagače da ulažu u kriptovalute, lažno obećavajući sigurnost ulaganja i isplatu dobiti. Ulagači su novac uplaćivali u gotovini, vjerujući da će se njime trgovati na tržištu kriptovaluta. Međutim, umjesto ulaganja, novac je iskorišten za osobne potrebe osumnjičenih.

Ulagačima su sklapali jednogodišnje ugovore o investiranju, ali su se isplate izostale. Kada su prvi znakovi problema postali očiti, Burazer je u svibnju 2023. poslao e-mail ulagačima, u kojem je priznao da je nizom loših odluka doveo tvrtku u financijsku krizu. Nakon toga je nestao – ugasio mobitel, izbrisao profile na društvenim mrežama i zatvorio Discord kanal firme.

Prijeti im zatvorska kazna do osam godina

Prema Kaznenom zakonu RH, za prevaru kojom se pribavlja znatna imovinska korist, predviđena je kazna zatvora od jedne do osam godina. S obzirom na to da je prevara iznosila više od 4.6 milijuna eura, očekuje se teža kazna.

Osumnjičeni su uhićeni u studenom 2023., ali su u veljači 2024. pušteni na slobodu, jer nije bilo osnove za daljnji istražni zatvor. Proveli su tri mjeseca iza rešetaka, no tjeralica za njima nije bila raspisana, jer policija nije imala dovoljno dokaza.

Skrivali se, a zatim se oglasili bizarnim intervjuom

Nakon nestanka, Burazer i ostali osumnjičeni mjesecima su se skrivali od javnosti i ulagača. Potom je Burazer dao intervju za Jutarnji list, u kojem je tvrdio da nisu u bijegu, nego da su se morali skloniti “da bi ostali živi”. Njegove izjave samo su dodatno razbjesnile prevarene ulagače.

Što dalje?

Riječka policija je priopćila kako je u proteklih pet godina prijavljeno više od 800 oštećenih ulagača, a službene prijave podnijelo je njih 250. Policija je zaplijenila računala, dokumentaciju i cold wallet uređaje, no ostaje nejasno hoće li oštećeni uspjeti vratiti izgubljeni novac.

“Ako novac bude na računu, onda će se vratiti. Ako ne, ulagači će ga morati tražiti sudskim putem”, priopćila je PU primorsko-goranska.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here