Venecija, jedan od najfascinantnijih gradova na svijetu, doslovno stoji na tlu koje skriva pravo čudo drevnog inženjeringa – potopljenu šumu. Od davne 421. godine, ovaj grad na vodi počiva na milijunima drvenih trupaca zabijenih u glineno dno venecijanske lagune. Nisu to temelji od čelika ili betona, već uglavnom od drva johe, uz poneki hrast, koji već stoljećima nose teret slavne prošlosti i sadašnjosti Venecije.
Drvo koje je postalo kamen
U dodiru sa slanom vodom i bez prisutnosti kisika, drveni stupovi su tijekom vremena okamenjeni – postali su čvrsti gotovo poput kamena. Upravo na tim stupovima izgrađeni su najpoznatiji venecijanski spomenici, uključujući i znameniti Zvonik svetog Marka, koji počiva na čak 100.000 drvenih pilota. Još veći inženjerski pothvat bila je gradnja velebne Bazilike della Salute, za čije su temelje korišteni više od milijun drvenih trupaca.
Potopljena šuma ispod svakog koraka
Grad je doslovno sagrađen na “šumi” koja se prostire do tri metra u dubinu, a trupci su u tlu postavljeni na razmacima manjim od pola metra. Na razini 1.6 metara ispod površine vode, i dalje se može vidjeti taj jedinstveni spoj prirode i ljudske domišljatosti. Iako su prošla gotovo 1.500 godina, ovaj sustav i dalje stabilno podupire čitavu Veneciju, grad koji iz dana u dan oduševljava svojom poviješću, ljepotom i nevjerojatnom arhitekturom.
Venecija nije samo grad kanala i mostova, već i dokaz nevjerojatne ljudske vještine, jer bez potopljene šume, njezine bi zgrade odavno nestale pod površinom vode.