Home Vijesti Zapad razmatra povratak nuklearnog oružja u Ukrajinu: Što to znači za rat?

Zapad razmatra povratak nuklearnog oružja u Ukrajinu: Što to znači za rat?

254
1
Rakete1

Američki i europski dužnosnici razmatraju povratak nuklearnog oružja u Ukrajinu kao sredstvo odvraćanja ruske agresije. Međutim, prema izvještaju The New York Timesa (NYT), ovaj potez nosi ozbiljne posljedice i složene tehničke, političke i sigurnosne izazove.

Ukrajina smatra da je ključno imati dovoljno vatrene moći u rezervi, a povratak nuklearnog oružja bio bi iznimno snažan odvraćajući faktor. Unatoč tome, vraćanje nuklearnog arsenala, koji je Ukrajina predala nakon raspada Sovjetskog Saveza, zahtijeva detaljnu analizu i međunarodnu koordinaciju.

Davanje naprednih oružja Ukrajini

Administracija predsjednika Bidena poduzela je niz koraka za jačanje ukrajinske vojske. Odluka o isporuci ATACMS raketa omogućila je Ukrajini dubinske udare na ruski teritorij, iako uz određena ograničenja. Uz to, SAD je odobrio isporuku protu-pješačkih mina, što je dugo traženi potez ukrajinskog vodstva.

Međutim, ovi potezi dolaze s kritikama jer su mnogi promatrači ocijenili da su reakcije Zapada često zakašnjele. Povrh toga, postoji zabrinutost zbog moguće eskalacije sukoba s Rusijom zbog dubljih ukrajinskih udara na njen teritorij.

Novi strateški izazovi

Američki ministar obrane Lloyd J. Austin III održao je sastanke s ukrajinskim vojnim čelnicima kako bi dogovorio isporuku dodatnog oružja i streljiva u narednih pet mjeseci. Cilj je osigurati ukrajinskoj vojsci dovoljno resursa za planiranje vojnih operacija i eventualne mirovne pregovore.

Nuklearno odvraćanje i modernizacija arsenala

Pentagon je predstavio novu strategiju nuklearnog odvraćanja koja uključuje jačanje nuklearnih sposobnosti partnerskih zemalja. Ovaj pristup omogućuje Sjedinjenim Državama modernizaciju vlastitog arsenala, dok istovremeno osigurava odvraćanje više nuklearnih prijetnji istovremeno.

Uloga NATO-a u ukrajinskoj sigurnosti

Iako je članstvo Ukrajine u NATO-u ključno za dugoročnu sigurnost zemlje, nije postignuto za vrijeme Bidenove administracije. Stručnjaci procjenjuju da je još manje izgledno za vrijeme mogućeg drugog mandata Donalda Trumpa. Ukrajina će, umjesto toga, morati računati na dodatne milijarde dolara vojne pomoći iz SAD-a i Europe kako bi ojačala svoju obranu.

Priprema za mogući prekid vatre

Andrij Zagorodnjuk, bivši ukrajinski ministar obrane, ističe da je ključno promijeniti dinamiku na bojišnici kako bi se stvorili uvjeti za pregovore. Osiguravanje dovoljno dugog dometa oružja moglo bi pomoći Ukrajini da se bolje brani i brže odgovori na moguće ruske povrede prekida vatre.

Otpor ukrajinske vojske

Unatoč višestrukim izazovima, ukrajinska vojska se više od dvije i pol godine uspješno odupire znatno jačem neprijatelju. Zahorodniuk podsjeća da ukrajinski otpor zahtijeva stalnu potporu Zapada, kako u vojnom, tako i u političkom smislu.

1 COMMENT

  1. 😂…ono kad baš ćeš po p.čke i ni te briga ča će te zbunbizat zi orehami….ko da su orehi po..ani maruni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here