Home Vijesti Zrak u Viškovu među najzagađenijima u Hrvatskoj

Zrak u Viškovu među najzagađenijima u Hrvatskoj

331
0
Viškovo
Viškovo

Kvaliteta zraka u više hrvatskih gradova već je neko vrijeme iznimno loša. Zagreb, Osijek, Sisak i Slavonski Brod suočavaju se s vrlo visokim razinama onečišćenja, a problem nije zaobišao ni prirodne rezerve poput Kopačkog Rita. Evo detaljnog pregleda trenutne situacije i ključnih savjeta za zaštitu zdravlja.

Kvaliteta zraka u Zagrebu – Opasna za zdravlje

U glavnom gradu Hrvatske kvaliteta zraka ove subote dosegnula je vrlo niske razine, prema podacima s pet mjernih postaja. Koncentracija štetnih tvari, među kojima su lebdeće čestice, ozon, dušikov oksid i sumporov dioksid, neprestano raste tijekom posljednjeg tjedna.

Prema Ministarstvu zaštite okoliša, ovakve visoke razine onečišćenja zraka mogu ozbiljno utjecati na zdravlje građana. Preporučuje se ograničavanje intenzivnih aktivnosti na otvorenom, posebno ako osjetite simptome poput nadražaja očiju, kašlja ili grlobolje. Smanjenje aktivnosti osobito se preporučuje osjetljivim skupinama poput djece, starijih osoba i osoba s kroničnim respiratornim problemima.

Ostali gradovi s vrlo lošom kvalitetom zraka

Osim Zagreba, vrlo loša kvaliteta zraka zabilježena je u Osijeku, Sisku i Slavonskom Brodu. S druge strane, u Kopačkom Ritu, Desiniću (blizu Huma na Sutli), Kutini, Koprivnici, Zoljanu kod Našica i Viškovu, situacija je također zabrinjavajuća, iako je kvaliteta zraka ocijenjena samo kao “loša”.

U tim područjima preporučuju se slične mjere opreza – smanjiti fizičke aktivnosti na otvorenom i ograničiti boravak na svježem zraku u ranim jutarnjim i večernjim satima kada su koncentracije štetnih tvari obično najviše.

Ključne zagađujuće tvari i njihov utjecaj na zdravlje

Indeks kvalitete zraka temelji se na nekoliko ključnih onečišćujućih tvari, među kojima su:

  • Lebdeće čestice (PM10 i PM2,5): Male čestice prašine, pepela i drugih tvari koje lako ulaze u pluća i uzrokuju iritaciju dišnih putova.
  • Ozon: Reaktivni plin koji može izazvati ozbiljne probleme s disanjem, osobito kod osjetljivih osoba.
  • Dušikov oksid i sumporov dioksid: Plinovi koji nastaju izgaranjem fosilnih goriva i mogu uzrokovati iritaciju dišnog sustava te pogoršati simptome astme i drugih plućnih bolesti.

Preporuke za građane tijekom razdoblja povećanog onečišćenja zraka

Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije daje smjernice za zaštitu zdravlja tijekom razdoblja kada je kvaliteta zraka na vrlo niskoj razini. Građanima se savjetuje:

  • Izbjegavati fizičku aktivnost na otvorenom tijekom najzagađenijih sati.
  • Koristiti zaštitne maske koje filtriraju čestice ako je zrak posebno zagađen.
  • Održavati prostorije zatvorenima kako bi se spriječio ulazak onečišćujućih tvari iz zraka izvana.
  • Praćenje lokalnih mjernih postaja za ažurirane podatke o kvaliteti zraka.

Zagađenje zraka i stanje u susjednoj Bosni i Hercegovini

Pored Hrvatske, lošu kvalitetu zraka bilježi i Bosna i Hercegovina. Sarajevo, glavni grad BiH, među najzagađenijim je gradovima u svijetu, s indeksom kvalitete zraka koji često prelazi zdrave razine. Upozorenja su osobito usmjerena prema osjetljivim skupinama poput osoba s bolestima dišnog sustava, srčanim problemima, starijih osoba, trudnica i djece. Građanima se savjetuje ograničavanje produženog boravka vani i smanjenje fizičkih aktivnosti na otvorenom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here