Predstavnici Grada Rijeke i Programa UN-a za razvoj (UNDP) danas će potpisati pismo namjere temeljem projekta »Sustavno gospodarenje energijom u gradovima i županijama u Republici Hrvatskoj« (SGE), što ga zajednički provode Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva i UNDP, kojim se na nacionalnoj razini želi uspostaviti kontinuirani proces gospodarenja energijom kako bi se na lokalnoj razini postigla veća energetska učinkovitost i održivo gospodarilo energetskim resursima.
Osim projekta (SGE), najvažniji ciljevi i projekti na području energetike u gradu za razdoblje od 2009. do kraja 2012. godine određeni su Planom aktivnosti energetskog razvoja Grada Rijeke za buduće četverogodišnje razdoblje, koji je nedavno prihvatilo gradsko poglavarstvo. Rijeka je, istaknuto je tom prilikom, vodeći hrvatski grad kada je u pitanju energetska učinkovitost, što dokazuju brojne dosadašnje aktivnosti. Iako su dosad ostvareni projekti u Gradu Rijeci imali snažan odjek u stručnim krugovima u Hrvatskoj i inozemstvu, naglašena je nužnost objedinjavanja i usmjeravanja budućih aktivnosti, zbog čega je i predložen četverogodišnji plan. Razdoblje od 2009. do 2012. godine bit će, procjenjuju u Gradu, uvelike uvjetovano energetskim zbivanjima koja se temelje na principima ekološke održivosti, energetske učinkovitosti i uporabi obnovljivih izvora energije. Upravo takve pretpostavke treba uskladiti s mogućnostima i potrebama grada koji će kroz buduće ciljeve dati odgovor na ova goruća pitanja.
– Naš je cilj u idućem četverogodišnjem razdoblju približiti se načelnim ciljevima Europske Unije koji predviđaju povećanje energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije za 20 posto, te smanjenje emisije stakleničkih plinova za 20 posto. U razdoblju do 2012. godine želimo ostvariti barem pola od toga, dakle povećati energetsku učinkovitost i uporabu obnovljivih izvora energije za deset posto te smanjiti emisiju štetnih plinova također za deset posto, rekao je gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel.
Povećanje energetske učinkovitosti planira se ostvariti ponajprije provedbom projekta Futura, odnosno ugradnjom razdjelnika toplinske energije u svim domaćinstvima priključenim na sustav grijanja iz gradskih toplana, čime se želi motivirati građane da aktivno utječu na potrošnju toplinske energije. Energetska učinkovitost povećat će se i ugradnjom ekološki i energetski prihvatljivije javne rasvjete te pregledima i praćenjem potrošnje električne energije, vode i grijanja u svim objektima u vlasništvu Grada Rijeke, na osnovi kojih će biti predložene mjere za postizanje ušteda. Što se tiče povećanja uporabe obnovljivih izvora energije za 10 posto, kao najprihvatljiviji izbor za urbane sredine odabrana je solarna energija pa će tako na ukupno 10 posto objekata u gradskom vlasništvu biti ugrađeni solarni paneli za proizvodnju električne ili toplinske energije. Osim toga, Grad će u dogovoru s bankama i izdvajanjem iz proračuna započeti i s poticajima stanovništvu za ugradnju solarnih panela. Uporaba plina u javnom gradskom prometu, s ciljem smanjenja emisije štetnih plinova, provodit će se ugradnjom pogona na plin u postojeće gradske autobuse Autotroleja, kao i nabavkom novih autobusa isključivo s plinskim pogonom. Ugradnja plina u postojeće autobuse obavljala bi se dinamikom od deset autobusa godišnje, ukupno 40 autobusa do konca 2012. godine, a u suradnji s Energom Grad će izgraditi i punionicu plina za autobuse koja će biti dostupna i građanima. Sve navedene aktivnosti bit će mjerene tijekom godina, čime će se stvarna uspješnost projekta moći pratiti kroz analizu postignutih rezultata, zaključuje se u planu aktivnosti energetskog razvoja Grada Rijeke za buduće četverogodišnje razdoblje. (novi list)