Home Vijesti Bivši poljski predsjednik kritizirao Trumpa zbog sukoba sa Zelenskim: “S gađenjem sam...

Bivši poljski predsjednik kritizirao Trumpa zbog sukoba sa Zelenskim: “S gađenjem sam pratio vaš razgovor”

263
0
363a245d 4bc4 4cb4 abf1 49b6b64d5d33
Foto: Facebook

Bivši poljski predsjednik i dobitnik Nobelove nagrade za mir, Lech Walesa, zajedno s još 39 bivših poljskih političkih zatvorenika, potpisao je otvoreno pismo američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, izražavajući zgroženost njegovom retorikom prema ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom.

Pismo, koje je Walesa podijelio na svom Facebook profilu, dolazi kao reakcija na Trumpove kontroverzne izjave tijekom nedavnog susreta u Ovalnom uredu, gdje je između ostalog optužio Zelenskog za nezahvalnost prema SAD-u, tvrdio da se “kocka s Trećim svjetskim ratom” i da je “pun mržnje” prema ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.

Oštra kritika Trumpovog odnosa prema Ukrajini

U pismu se izražava gađenje i neslaganje s Trumpovim stavovima, posebno u vezi s njegovim očekivanjima da Ukrajina pokaže više zahvalnosti za američku pomoć u ratu protiv Rusije.

“Pratili smo vaš razgovor s predsjednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim sa zgroženošću i gađenjem. Smatramo uvredljivima vaša očekivanja o načinu pokazivanja poštovanja i zahvalnosti zbog materijalne pomoći SAD-a Ukrajini u njezinoj borbi s Rusijom,” stoji u pismu.

Dalje se naglašava da bi prava zahvalnost trebala biti usmjerena prema ukrajinskim vojnicima koji na terenu žrtvuju svoje živote u obrani demokratskih vrijednosti.

Zelenski napustio Bijelu kuću bez potpisivanja sporazuma

Nakon napetog sastanka s Trumpom i potpredsjednikom JD Vanceom, Zelenski je napustio Bijelu kuću prije planiranog potpisivanja sporazuma o rijetkim mineralima, što dodatno odražava pogoršanje odnosa između SAD-a i Ukrajine.

Lech Walesa je usporedio atmosferu tijekom susreta s “ispitivanjima sigurnosnih službi i komunističkim sudovima”, što ukazuje na ozbiljnost situacije i percepciju da je Zelenski bio pod pritiskom i nepoštovanjem od strane Trumpove administracije.

Poziv na ispunjenje sigurnosnih jamstava Ukrajini

U pismu se također podsjeća da su Sjedinjene Američke Države 1994. godine dale sigurnosna jamstva Ukrajini nakon raspada Sovjetskog Saveza, što znači da bi pomoć trebala biti bezuvjetna, a ne tretirana kao ekonomska razmjena.

“Ta su jamstva bezuvjetna: tamo nema ni riječi o tretiranju takve pomoći kao ekonomske razmjene,” ističe se u pismu.

S druge strane, aktualni poljski predsjednik Andrzej Duda zauzeo je nešto drugačiji stav, naglasivši da bi Zelenski ipak trebao nastaviti pregovore s Washingtonom kako bi se osigurala daljnja podrška Ukrajini.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here