Rovinjska Adris grupa dogovorila je prodaju Tvornice duhana Rovinj (TDR) multinacionalnoj kompaniji British American Tobacco (BAT), iz pouzdanih izvora doznaje tportal. Nakon višemjesečnih pregovora sa zainteresiranim kupcima, saznali smo da je u igri je ostao samo BAT, a iako kupoprodajni ugovor još uvijek nije potpisan – treba ga, naime, potvrditi skupština Adris grupe – doznaje tportal da je to vrlo izvjestan scenarij.
Na pitanje tportala o tome jesu li posao dogovorili s BAT-om, ovako im je odgovoreno iz Rovinja: ‘Točno je jedino to da Uprava TDR-a, u skladu s odlukom skupštine od 20. siječnja ove godine, traži najpovoljnije rješenje za dugoročnu održivost TDR-a – uključujući i prodaju. U tom smislu postoji ozbiljan interes respektabilnih svjetskih kompanija za TDR, no nije dogovoren posao ni s jednom od njih. Ako bude novih činjenica, izvijestit ćemo regulatorne institucije i javnost. Napominjemo da će konačnu odluku o budućnosti TDR-a donijeti skupština dioničara.’
Uz skupštinu, potvrdu ovakve informacije Adris mora dati i Zagrebačkoj burzi pa je i jasno da ne žele i ne mogu biti konkretniji.
Ante Vlahović, predsjednik Uprave te vodeći dioničar, i njegov najuži tim stratešku odluku o prodaji TDR-a donijeli su prošle godine. Zbog snažne liberalizacije tržišta i pada pokazatelja TDR-a, to je logična odluka iako za samog Vlahovića vrlo emotivna – što je i pokazao na posljednjoj skupštini kada simbolički nije htio glasati po tom pitanju.
Prema analizama investicijske kuće Intercapital, preuzimanje TDR-a moglo bi biti teško između 1,7 i 2,7 milijardi kuna.
Neslužbene ali pouzdane informacije tportala kažu da će se BAT obvezati proizvodnju u Kanfanaru zadržati na najmanje pet godina. Nepoznato je koliki će udjel BAT-u biti u konačnici prodan, a iz Adrisa su više puta ponavljali da žele zadržati najmanje 25 posto plus jednu dionicu.
BAT je ogromna kompanija u odnosu na TDR i Adris: riječ je o multinacionalki koja je lani imala prihod od skoro 14 milijardi funti, što je oko 140 milijardi kuna. Ilustracije radi, to je više od proračuna Republike Hrvatske. Profit joj se kreće oko pet milijardi funti (50 milijardi kuna). BAT godišnje proizvede više od 600 milijardi cigareta, dok ih TDR prema zadnjim dostupnim podacima proizvodi nešto više od devet milijardi.
Podsjetimo, savjetnik u prodaji TDR-a je banka JP Morgan, a među zainteresiranim tvrtkama koje su snimale bio je Japan Tobacco International (međunarodni biznis Japan Tobacca), Philip Morris, Imperial Tobacco, zatim China National Tobacco…
Ako skupština Adrisa potvrdi prodaju TDR-a BAT-u, ovoj napetoj biznis priči uz emocije neće nedostajati i ponešto elemenata osvete. Upravo je prije nešto više od deset godina BAT otjeran iz Hrvatske, a zatvorio je i tvornicu u Zadru i to, kako su tvrdili, zbog nelojalne konkurencije i nefer poteza koje im je kršeći tržišnu utakmicu priuštio upravo Adris. BAT se onda fokusirao na Srbiju, gdje ima tvornicu u Vranju, a u Hrvatskoj je ostao samo kao uvoznik.
Najpoznatiji brendovi BAT-a su Lucky Strike, Dunhill, Rothmans, Pall Mall, Kent i drugi.
Iako je odlučio prodati TDR, Anti Vlahoviću i njegovom timu može se skinuti kapa kako su tijekom posljednjih petnaestak godina razvijali i vodili tu tvrtku čiji je profit bio glavni motor razvoja čitave Adris grupe: njezinog hotelskog biznisa Maistre, prehrambene tvrtke Cromaris i u konačnici Croatia osiguranja. Adris je jedan od najvećih investitora u domaćem biznisu, a svakako je kupnja Croatia osiguranja od države za 1,7 milijardi kuna i najveći njegov posao. Adris će prodajom TDR-a u potpunosti fokus prebaciti na širenje osiguravateljskog biznisa u regiji.