Home Vijesti Eko stožer: Mještane Marinića i Viškova čeka višegodišnja loša kvaliteta života

Eko stožer: Mještane Marinića i Viškova čeka višegodišnja loša kvaliteta života

315
0
sovjak300
sovjak300

SUO sanacije lokacije visoko onečišćene opasnim otpadom Sovjaka dovršena je u kolovozu 2015 te je u tijeku do 13.listopada javna rasprava, gdje zainteresirana javnost može dati primjedbe, prijedloge i mišljenja. SUO sanacije Sovjaka nije cjelovita, te je potrebno izraditi dodatne dokumente i istraživanja i ponoviti javnu raspravu sukladno Zakonu. ističe se u izjavi za javnost Eko stožera.

‘Nezavisni vijećnici nositelja liste Roberta Božića uputili su primjedbe na SUO sanacije Sovjak, a koje se odnose na zaštitu podzemnih voda, promet i transport, zaštitu zraka, buku, zaštitu života i zdravlja stanovništva, te mjere za slučaj evakuacije i prekoračenja štetnih emisija plinova.

U primjedbama predlažemo da se prije početka sanacije naprave detaljna hidrogeološka istraživanja podzemnih voda, plan prijevoza, plan evakuacije i spašavanja stanovnika, plan upozoravanja stanovništva na prekoračenje emisija plinova i mjere sprečavanja negativnih utjecaja na stanovništvo u slučaju prekoračenja, pogotovo SO2 i NO2, pravilnik o radu na gradilištu sanacije Sovjaka budući da su radovi predviđeni 24 sata dnevno, uključujući i najveće dopuštene vrijednosti buke za vrijeme sanacije Sovjaka sa točnim rasporedom koliko decibela buke u kom vremenskom razdoblju može se proizvodit na gradilištu sanacije, te da se u izradu istih uključi lokalno stanovništvo, zainteresiranu javnost i ekološke udruge.

Radovi na sanaciji dovest će do „uzbunjivanja sustava“ u dugom periodu, minimalno 56 do 60 mjeseci, te ću vrlo negativno utjecat na okoliš, ljude i imovinu; pojačani promet i transport kamionima, buka, utjecaj na zrak emisija plinova, poglavito SO2 i evakucija stanovnika koji žive u blizini, utjecaj na podzemne vode i tlo onečišćujućih tvari, potreba većeg prostora za skladištenje opasnog materijala, pročišćavanje otpadnih voda i upoj pročišćenih voda u krško podzemlje, pa je s hidrogeološkog gledišta sanacijsko rješenje opasno i za podzemne vode.

Projektom sanacije predviđaju se velike aktivnosti na radnom platou prema susjednom, saniranom odlagalištu komunalnog otpada Viševac, od ukrcaja i početka transporta krutog otpada onečišćenog ugljikovodicima i drugim onečišćujućim tvarima, zatim ukrcaj i početak transporta sloja plutajućeg ugljikovodika, obrade sloja otpadnih voda “in situ”, ukrcaja i transporta donjeg taloga i mekog katrana i konačno zatvaranja otpadne jame nakon uklanjanja opasnih otpadnih tvari.

Planirani zahvat, sanacija lokacije visoko onečišćenim opasnim otpadom (crna točka) Sovjak temeljem Studije o utjecaju na okoliš obuhvaća dva varijantna rješenja s 4 osnovne aktivnosti.
Oštro se protivimo da se u bilo kojoj fazi sanacije jame Sovjak pribjegne sanacijskoj aktivnosti spaljivanja predobrađenih slojeva mekog katrana ili drugih opasnih onečišćujućih tvari iz jame Sovjak na lokaciji oko jame Sovjak, u Općini Viškovo ili na bilo kojoj lokaciji u Republici Hrvatskoj, što je u skladu i sa Zaključkom Općinskog vijeća Općine Viškovo sa 37. Izvanredne sjednice Općinskog vijeća održane 30.listopada 2012., kao i sa ovom SUO sanacije Sovjak gdje je analizom varijanta koja podrazumijeva iskop, predobradu te transport obrađenog mekog katrana na spaljivanje izvan Hrvatske pokazala se kao varijanta s procjenom najmanjeg utjecaja na okoliš.

Ne zna se koja postrojenja za spaljivanje u inozemstvu, u Austriji, njih osam, mogu da prihvate i spaljuju otpad iz jame Sovjak. Očekivana količina ugljikovodika (oko 7.000 m3) iz jame je puno veća od obično ugovorene industrijskom obradom, tako da se specifična otprema i mogući privremeni kapaciteti skladištenja moraju pregovarati, a uvjeti isporuke navedenog otpadnog materijala moraju biti dogovoreni prije samog započinjanja radova na sanaciji jame.

Nije poznat niti izvor inertnog materijala za završno punjenje jame nakon njenog pražnjenja. Radi se o velikoj količini inetnog materijala, 110 000 m3 kamenog porijekla, pa nije poznato što ako se količine istog ne budu mogle pravodobno osigurati hoće li jama ostat otvorena.

Na žalost, lokacija jame Sovjak (crna jama) i odlagališta komunalnog otpada Viševac nikada nije detaljno hidrogeološki istraživana. Jama “Sovjak” (crna jama) se nalazi unutar sliva priobalnih izvora vršnog dijela Riječkog zaljeva u graničnom području prema slivu izvora u gradu Rijeci, koji su s hidrogeološkog stanovišta i gledišta zaštite izvorišta uključeni u javnu vodoopskrbu gradova Rijeke i okolnih općina i gradova.
Značajan problem može stvarati odabir mjesta upoja pročišćenih voda iz jame Sovjak u krško podzemlje. Prvo je odabir lokacije izvan moguće zone prodora opasnog otpada u krško podzemlje, jer u slučaju protjecanja vode kroz onečišćeno krško podzemlje može doći do pojačanog ispiranja ugljikovodika iz pukotina i daleko jačeg utjecaja na podzemne vode od sadašnjih uvjeta, kada nema koncentriranog upoja vode. Drugi problem je mogućnost upoja vode u krško podzemlje, jer radi se o povremenim količinama od oko 280 l/s u ekstremnim uvjetima i te količine mogu predstavljati veliki problem.

SUO sanacije Sovjak preporuča da se sa radovima započme završetkom državne ceste Rujevica-Marčelji D427. U SUO sanacije Sovjaka navodi se da ce D427 bit gotova u listopadu 2015. što nije točno, nije poznato kada ce bit gotova, pa se postavlja pitanje kad ce stvarno započeti sanacija jame Sovjak.

Tijekom zahvata moguće se i vrlo visoke koncentracije i prekoračenja SO2 i NO2. Ono što je potrebno naglasiti s obzirom na blizinu stambenih objekata samom zahvatu, tijekom sanacije neće biti moguće potpuno spriječiti utjecaj na stanovnike koji žive u ovim objektima. Ovo se prvenstveno odnosi na onečišćenje zraka koje će se javiti tijekom vađenja otpada iz jame. Najjači utjecaj očekuje se tijekom vađenja mekog katrana kada su moguće emisije opasnih plinova sumporovih oksida SOx. Planirano vrijeme trajanja sanacije je od 56 do 60 mjeseci i postoji mogućnost da će u ovom dugom razdoblju doći do prekoračenja dozvoljenih koncentracija ovih plinova u zraku, te da će u više navrata biti potrebno evakuirati najbliže stanovništvo dok se koncentracije plinova ne smanje ispod dozvoljenih graničnih vrijednosti’, zaključuje se u izjavi za javnost.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here