Home Kolumne Facebook duel Persićke i Obersnela: Bivša pročelnica ‘popljuvala’ gradsku kulturnu politiku

Facebook duel Persićke i Obersnela: Bivša pročelnica ‘popljuvala’ gradsku kulturnu politiku

2188
47

Samo mjesec dana nakon odlaska u mirovinu, u bivšoj pročelnici Odjela za kulturu Grada Rijeke Ivanki Persić se probudio opozicijski duh. Iako je deset godina bila na čelu Odjela za kulturu, sudjelovala u kreiranju kulturne politike te se prometnula se u jednog od najvećih štovatelja Obijevog lika i djela, Ivanka Persić je na kraju ipak ‘progledala’. Tek nakon što se s gradske plaće prebacila na sigurnu penziju, odlučila se suprotstaviti bivšem šefu Vojku Obersnelu i na svom facebook profilu javno podržati tekst iz Novog lista u kojem je povjesničar umjetnosti i muzealac Berislav Valušek proračun za kulturu nazvao izbornim inženjeringom riječkog SDP-a. Valušek je također prozvao udruge i pojedince koji iz godine u godinu dobijaju najviše proračunskih sredstava unatoč evidentnom sukobu interesa poput činjenice da im supruge rade u Odjelu za kulturu ili sami sjede u kulturnim vijećima koja ocjenjuju projekte.

Ovaj zanimljiv razvoj događaja u kojem je insajderica potvrdila ono o čemu priča cijeli grad, pogodio je gradonačelnika kojem zbog osiromašenog grada više ne cvjetaju ruže pa mu leđa počinju okretati i najvjerniji suradnici. Persićki je na facebooku ekspresno odgovorio: ”Draga moja Ivanka ovo je netočno i zlonamjerno, a istinu možete pročitati u reagiranju…Davora Miškovića iz udruge Drugo more”.

Persićki ni to nije bilo dosta pa je konstatacijom – ”Točno i istinito!” – na svom facebook profilu javno podržala i kritički intonirane tekstove iz Novog lista: ‘Proračun Grada Rijeke – izvisile i knjige’ i ‘Riječka glazba stjerana u kut”. Obersnel joj ni tu nije ostao dužan, a za proračunsku katastrofu je ovog put našao krivca u Novom listu i Diokiju!

– Netočno i zlonamjerno. Uostalom, ako Novi list kao trgovačko društvo može posuditi Diokiju 13 milijuna kuna možda bi mogao nešto donirati kao sponzor “glazbi stjeranoj u kut” ili nekom drugom segmentu kulture a sportu da i ne govorim, izvalio je na facebooku Obersnel i – ostao živ. (rd)

47 COMMENTS

  1. Zato grad ima za Bajagu prošle godine 40 tisuća eura, ali za riječke kulturnjake i njihove projekte nema novaca. Njima svima daje godišnje 40 tisuće eura.

  2. Zašto kulturnjaci šute.Dok razni Cvijanovići i Miškovići tako bezobrazno djele gradske novce za programe upitne vrijednosti koje nitko ne posjećuje.Može li mi to netko odgovoriti.

  3. Persicka, sta ti se desilo?? Pa dobro tko je ovdje lud? pa sta nije ona do jucer branila obija i beskrajno mu se divila??

  4. Poštovani zlic (Veselko, Sandro, pa i nato idem), jeste li znali da je upravo Ivanka Persić potpisala dokument legitimnost kojega osporava? Nitko suvisao ne može tvrditi da su programi nezavisne riječke kulturne scene upitne vrijednosti. Katastrofalna je činjenica da napadate volontere dok znate da velike gradske kulturne institucije troše neusporedivo više na hladni pogon, plaće i otkupe nego li na programe, koji su zbog osiromašenja Gradskog budžeta (radi posljedica deindustrijalizacije i bolnog odsijecanja Opatije, Čavalai o, Kukuljanova, Kostrene, Viškova, od Rijeke koja je ih je desetljećima izgrađivala) sve manji i biti će još manji. Ne vidimo da je itko spomenuo nesrazmjer između budžeta za sport i ovog za kulturu iako na Kantridu dolazi isključivo vjerna Armada – ona ista ekipa koja ide i na gostovanja. I, ne mislite li da su upravo i mediji (kao i ovaj) djelomično krivi i odgovorni da Riječani ne znaju što je suvremena umjetnost, što valja a što ne koristiti od ponuđenih kulturnih programa. Gdje je nestala suvisla novinarska kritika ne znamo, ali znamo da su mediji prepuni zlonamjernih komentara s potpisima iskomplesiranih ignoranata. Forza Fiume Contemporanea e la Cultura indipendente!

  5. da utvrdimo što smo danas naučili: svatko tko kritizira činjenicu da se novac dijeli po podobnosti i uz izraziti sukob interesa pojedinaca je iskompleksirani glupan koji ‘ne razumije suvremenu umjetnost’, a ‘nezavisni kulturnjak’ je onaj kojeg financiraju porezni obveznici i to na način da novac dodjeljuje samom sebi.

  6. Ovoga ili grupu pod br.7 stvarno ne razumijem.Što mi on to govori???!!!Na utakmice idem već 20 godina i vjerni sam navijač Rijeke.Kakve li to ima veze sa očitim lopovlukom u kulturi.

  7. eto prilike za božu mimicu, vrhunskog poznavatelja riječke povijesti i kulturologa, istinski zaljublenog u naš grad i hajduka , spremnog zabraniti svaku pomisao o ruiječkom identitetu i povijesti.
    Jedan ***** je otišao a sprema se na to mjesto drugi *****

  8. Nezavisna scena koja je slizana do te mjere da je odvratno sa gradskom politikom i hvali se suradnjom sa njihovim propalim institucijama.To je scena.

  9. RIJEČANI i građani Rijeke, jeste li znali da je MUZEJ GRADA RIJEKE dobio priznanje od Hrvatskog muzejskog društva za NAJBOLJU IZLOŽBU U HRVATSKOJ U 2009. godini? Riječ je o izložbi Merika. To je veliko priznanje za izložbu o europskoj i riječkoj povijesti…a i sad trenutno imaju još bolju izložbu o riječkom torpedu. Muzej je nagrađen za to- kresanjem proračuna 🙁

  10. udruga “Drugo more” (to je udruga onog Miškovića koji se ovdje spominje) dobila je od EU fondova oko 300 000 EURA za svoj projekt. Jesu li si i to sami namjestili, ili možda ipak ti njihovi projekti nešto vrijede?

  11. udruga “Drugo more” (to je udruga ovog Miskovica koji se tu spominje) je nedavno od EU fondova dobila oko 300 000 EURA za svoj projekt. Jesu li si i te novce sami dodijelili, ili ti njihovi projekti ipak vrijede?

  12. vrlo zanimljivo. radno je vrijeme, umjesto da mijenjas nickove, odnesi obiju kavicu. singapurcani cekaju

  13. udruga “Drugo more” (to je udruga onog Miškovića koji se ovdje spominje) dobila je od EU fondova oko 300 000 EURA za svoj projekt. Jesu li si i to sami namjestili, ili možda ipak ti njihovi projekti nešto vrijede?

  14. Kad možeš pisati bez da razmišljaš o egizstenciji,”puna trbuha”, sigurno ćeš već nešto i napisati.Točno je samo jedno, a to je potvrdio i Obersnel na pitanje Vesne Buterin. Drugo more ne bi nikada dobilo novce EU da grad ne sudjeluje sa mislim dvadesetak posto u financiranju tog Balkanskog programa jer to traže pristupni fondovi. Na žalost druge udruge nisu dobile taj postotak od Grada, pa koliko god pisale, dobile bi figu.Bilo bi zanimljivo doznati kako kotiraju balkanske udruge, partneri Drugom moru na ovom programu.Bit će da su to sve neka mala druga mora.A gdje je naše Jadransko.

  15. ma miskovicu je zena u odjelu za kulturu…i ima velike veze s art kinom..gdje drugo more masu puta ima itekako prostora za svoje projekte. nije da drugo more ne valja, i art kino jako volim. upitno je samo bi li i drugi koji valjaju (mozda cak i vise) dobili te pare bez da im clanovi obitelji nisu obijevi bliski suradnici.

  16. Kad možeš pisati bez da razmišljaš o egizstenciji,”puna trbuha”, sigurno ćeš već nešto i napisati.Točno je samo jedno, a to je potvrdio i Obersnel na pitanje Vesne Buterin. Drugo more ne bi nikada dobilo novce EU da grad ne sudjeluje sa mislim dvadesetak posto u financiranju tog Balkanskog programa jer to traže pristupni fondovi. Na žalost druge udruge nisu dobile taj postotak od Grada, pa koliko god pisale, dobile bi figu.Bilo bi zanimljivo doznati kako kotiraju balkanske udruge, partneri Drugom moru na ovom programu.Bit će da su to sve neka mala druga mora.A gdje je naše Jadransko.

  17. kad već spominjete ART kino, jel igdje objavljeno pod kojim uvjetima oduzeše kino popovima? kolko se godišnje troši na to kino, koliko mu je najam il šta već, itd? il je svetogrđe to pitat ? tako mu hiljadu bazena i dvoranskih rogova (u vreći) ima li neko ta saznanja 😉

  18. Pa to je i problem O JOJ .Nitko ovdje nema osobno ništa protiv da se Cvijanović i Mišković bave time čim se bave.Ali ne na našoj grbači i novcem kojeg su smuljali i dobili zato što su podobni.Razlika je kad ti program dobije 15.000 kuna kao npr. moj i 150.000 kao npr. njihov.

  19. citiram velikog Mirka Kovača
    “Ne samo zbog vladavine tržišta, nego vlast je uopće, što duže traje, sve gora, jer nju sama vlast deformira. Sada je u Hrvatskoj na sceni potpuno deformirana vlast, a bojim se i deformirano pučanstvo, jer i naša su izborna pravila demokratska, a biraju se najgori. Vjerojatno mi kao birači ne umijemo kažnjavati vlast za zloporabe i zlodjela, naše javno mnijenje nema utjecaja, vlastodršci unose zbrku na ljestvici vrijednosti, sve je naopako, sve je poremećeno, zločinac je heroj, lopov je poštenjačina, itd. Mislim da veliku odgovornost za ovakvo stanje snose intelektualci i mediji. Moraju se stvari razgraničiti, čak mislim da su one bile jasnije u Tuđmanovoj eri.”
    promjena vlasti pod hitno! kolko god sdp bio sranje na drzavnoj razini bit ce bolji od sadasnjih cisto jer nece imat tako duboke korijene u strukturama.
    isto vrijedi i za grad, 60 godina je prevrsilo svaku mjeru! kad obi i partijski poslusnici odu, smanjit ce se i ove pojave iz jednostavnog razloga sta ce novi, koji god oni bili morat ispocetka plest mrezu, a uvjeti ce im bit puno tezi i kontrola jaca. dok se to ne dogodi ovo parazitiranje je prirodno stanje stvari

  20. Znam da je Kino ‘oduzeto-vraceno’, napisano je bilo posprdno. Poanta pitanja je bila zna li se koliko se plaća, koliko su troškovi kina?

  21. E moj dragi ZLIC vjerujem da ćeš uzeti tih svojih 15.000 kuna i pokriti se ušima kad dođe vrijeme. Eto zato mi se gadi kultura i kulturnjaci.Što javno ne prozoveš Cvijanovića i Miškovića kad ti kradu sa jasala.

  22. Dobar dan svima!
    Šaljem vam pozivnicu za okrugli stol o kulturi u Rijeci, koji će se održati sutra, 25.01. u 19:00 u Ribooku.
    U razgovoru će sudjelovati riječki gradonačelnik Vojko Obersnel te predstavnici nekih od riječkih institucija i udruga koje djeluju u kulturi: Gorana Tuškan – Mihočić (GKR), Sabina Salamon (MMSU), Zrinka Kolak – Fabijan (GKL), Damir Šegota (HDLUR), Davor Mišković (Drugo more) i Nikola Jovanović (Ri Rock). Govorit će se o kulturnoj strategiji, očekivanjima od budućeg pročelnika/pročelnice Odjela gradske uprave za kulturu te o financiranju kulture u razdoblju recesije.

  23. a možda da se za sudionika pozvalo i nekog tko ne viri debelom iz guzice ili je zaposlenik grada i gradskih institucija?

  24. Miškovićl i ostali što ćete tražiti?Da novi pročelnik bude isti kao stari,da i dalje pod krinkom nezavisne kulture mažnjavate lovu od proračuna a za vas službenike muzeja da se nabave nove kožne stolice na razvlačanje da vas prkno ne boli od nerada.
    Riječka kulturo šako jada,stižem vam ja i Armada.Živjela Scena vječno.Mislim ona sa Belvedera.

  25. mozda ce trazit smanjenje najma prostora, placaju ‘trecinu’ (1/3) od onog sta drugi placaju, trebalo bi ih potpuno oslobodit da se ne unosi zabuna, a Obi ce pritom zakljucit kako su svi u istoj startnoj poziciji…samo nije poznato jel je i trka ista…

  26. Ono jučer u Ribooku je bila totalna sramota.Sav jad i bijeda ljudi koji vode riječku kulturu.Mlaćenje prazne slame.Press konferencija kako bi sami sebe ishvalili i otvorili nova vrata za muljažu.

  27. Ocekivao si nesto drugo? Uzgred, jesu rekli da je najam bezobrazno skup? Sta je Obi reko? Gdje je izvjestaj?

  28. ma i taj šarar je neki seronja, olfo veliki genijalac i kreativac, a cijelo vrijeme viri ko poriluk iz obijeve bulje.

  29. Mišković, Šarar.Obersnel. Čargonja, Persić…..ma kako se sve već ne zovu treba im poslati USKOK da ih malo uskoći

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here