Home Vijesti Pravilnik demantirao čelnike Rijeka sporta: Hoće li Obersnel zaratiti i s FIFA-om?

Pravilnik demantirao čelnike Rijeka sporta: Hoće li Obersnel zaratiti i s FIFA-om?

960
0

Direktor Rijeka sporta Zlatan Hreljac ozbiljno tvrdi da su riječki travnjaci s umjetnom travom potrošeni isključivo zbog prečestog korištenja te da činjenica da je stroj za održavanje nabavljen pune tri godine nakon postavljanja prvog travnjaka ni na koji način nije utjecala na njihovo propadanje. Osim toga, Hreljac kaže da je održavanje umjetnih travnjaka tema o kojoj se može opširno razgovarati i svatko će imati neka svoja mišljenja. Pritom je valjda mislio reći da je održavanje relativna kategorija i da ju se kao takvu ne može objektivno sagledati u nekom razgovoru ili novinskom tekstu. Međutim, sve to što je Hreljac rekao, jednostavno nije istina. Istinu otkriva Priručnik za održavanje umjetnog travnjaka koji je objavila krovna svjetska nogometna organizacija FIFA.
»Ako se travnjak pravilno ne održava, izgubit će svoje kvalitete« – stoji u FIFA-inom dokumentu do kojega može doći svatko tko zna čitati, poznaje engleski jezik i ima pristup internetu (hns-cff.hr).
Umjetni travnjak svakako iziskuje manje investicije u vremenu i novcu za održavanje i može izdržati više sati korištenja nego prirodni travnjak, ali ne može se postaviti i prepustiti samom sebi. Njegovo održavanje drukčije je nego održavanje prirodnog travnjaka, ali je jednako važno i jamči da će travnjak izdržati što duže vrijeme, a vlasnik je u mogućnosti maksimalno iskoristiti svoju investiciju produžujući vijek trajanja travnjaka, stoji u dokumentu. Budući da riječki travnjaci nisu korektno održavani (stroj je kasnio čak tri godine), jasno je zbog čega vlasnik (Grad Rijeka) nije maksimalno iskoristio svoju investiciju (11 milijuna kuna).
»Travnjak za koji se nitko ne brine često može biti opasan travnjak. Ili jednostavnije rečeno, neodržavani travnjak donosi brojne rizike igračima, koji mogu dovesti do različitih ozljeda. Čini se neobično polijevati umjetnu travu, ali u određenim slučajevima to može popraviti njezinu kvalitetu. Polijevanje će podmazati površinu, ohladiti travu i stabilizirati granulat«, piše dalje u FIFA-inom dokumentu ono što znaju svi koji svakodnevno koriste igralište, ali ne i oni (Rijeka sport) koji bi ga trebali održavati. Gospodin Hreljac je ustvrdio i to da je stroj za održavanje optimalno koristiti četiri do pet puta godišnje. No stručnjaci iz FIFA-e tvrde nešto sasvim drugo.
»Travnjak se mora četkati ovisno o vremenu korištenja: što se češće koristi, češće se mora četkati. Prvi razlog za četkanje je ravnomjerna raspoređenost granulata, a drugi sprečavanje ulagivanja trave. Postoje različite vrste četkanja trave, a najčešće se koriste vučne četkalice koje se zakvače za stražnji dio traktora. Redovna inspekcija travnjaka mora se obavljati svaki dan, a četkanje s ciljem uklanjanja stranog materijala ili dodavanja granulata svakih 30 do 35 sati korištenja«, stoji u priručniku.
Riječke terene, koji se koriste desetak sati dnevno, trebalo bi dakle tretirati strojem svaka tri dana. To je 120 puta godišnje, odnosno 115 puta više nego što to čine odgovorni ljudi Grada Rijeke. (novi list)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here