Sutra će sjednica Gradskog vijeća formalno potvrditi prijedlog proračuna Grada Rijeke za 2025. godinu, a njegova priprema bila je obilježena prevratom u SDP-u nakon kojeg je aktualni gradonačelnik izgubio povjerenje vlastite stranke u svojoj ambiciji da se kandidira za novi mandat. Ipak, prema svemu sudeći, to neće utjecati na stabilnu neformalnu većinu u Gradskom vijeću.
Vladajuću većinu trenutno čine SDP-ova koalicija, PGS i Možemo, ali za apsolutnu većinu nedostaje jedan glas. U protekle tri godine taj ključni glas dolazio je od različitih političkih aktera: prvo od vijećnika Akcije mladih i Unije Kvarnera, a zatim od nezavisnog Davora Štimca. Ove godine ponovno je na Štimcu odgovornost osiguravanja većine, a sve ukazuje na to da će on podržati proračun, kao što je to učinio i prošle godine.
PGS i Možemo: Savez za sadašnjost i budućnost
PGS i Možemo, iako formalno ne čine dio SDP-ove koalicije, ključni su partneri u donošenju proračuna. PGS je već najavio da će podržati proračun uz nekoliko simboličnih amandmana, a očekuje da će isto učiniti Možemo koji su tokom cijelog mandata podržavali ključne Filipovićeve prijedloge. Naravno, ova podrška je dio vezane trgovine s obzirom da od podrške SDP-a ovisi Tomaševićev proračun u Zagrebu.
Suradnja PGS-a i Možemo na proračunu ujedno najavljuje moguću širu koaliciju ovih stranaka na lokalnim izborima 2025. godine. Njihovo političko usuglašavanje, koje uključuje stavove o ključnim pitanjima poput gradskih financija i razvoja, daje naslutiti da će zajedno nastupiti u borbi za vlast u Rijeci.
Davor Štimac: Ključni igrač većine
Nezavisni vijećnik Davor Štimac i ove godine igra ključnu ulogu u donošenju proračuna. Štimac je prošle godine podržao Filipovićev proračun, a očekuje se da će isto učiniti i sada, posebno ako gradonačelnik prihvati njegove amandmane.
Štimčev pristup može se opisati kao pragmatičan – iako formalno nije dio vladajuće koalicije, njegova podrška omogućuje mu da istakne svoje prioritete i osigura realizaciju određenih projekata koji su važni njegovim biračima.
Oporba: U sjeni političkih dogovora
Oporbene stranke u ovom procesu ostaju marginalizirane. Iako kritiziraju proračun i vladajuću većinu, njihovi prijedlozi i stavovi nemaju stvaran utjecaj na donošenje odluka. Dominantna uloga SDP-a i njegovih saveznika, uz podršku Štimca, osigurati će da proračun bude usvojen bez većih političkih turbulencija.
Ključni podaci iz proračuna za 2025. godinu
- Rashodi: Planirani na 226,4 milijuna eura, što predstavlja povećanje od 13,5% u odnosu na prvi rebalans 2024. godine.
- Prihodi: Predviđeni u iznosu od 206,3 milijuna eura, uz rast od 10,5%.
- Višak sredstava: Planirano je korištenje prenesenih sredstava iz prethodnih godina u iznosu od 19,8 milijuna eura.
- Socijalni program: Povećanje od 40% s dodatnih 1,8 milijuna eura za pomoć starijima i socijalno ugroženima.
Veliki infrastrukturni projekti
Proračun za 2025. uključuje značajna ulaganja u infrastrukturu:
- Sportsko-obrazovna zona Trsat: Predviđeno 735.000 eura u 2025. i ukupno 9,8 milijuna eura do 2027., uz EU sufinanciranje.
- Rekonstrukcija Exportdrva: Ulaganje od 380.000 eura u 2025. i dodatnih 2 milijuna eura do 2027. godine.
- Uređenje cestovne infrastrukture: Projekti poput GU-3 na Diračju (800.000 eura), Pješačkog mosta Žakalj (500.000 eura) i Sveučilišne avenije na Trsatu (1 milijun eura).
- Izgradnja POS stanova na Zametu: Planirano ulaganje od 1,8 milijuna eura.
Ulaganja u društvenu infrastrukturu
Veliki naglasak stavljen je na školstvo, kulturu i socijalnu skrb:
- Vrtići i škole: Energetska obnova i dogradnja vrtića Vežica, Fiume i Galeb uz ukupno izdvajanje od preko 4 milijuna eura.
- Kultura: Obnova HKD-a (1,3 milijuna eura) i ulaganja u HNK Ivana pl. Zajca (272.000 eura).
- Sport: Uređenje nogometnog igrališta na Kampusu (1,8 milijuna eura) i rekonstrukcija skate parka (450.000 eura).
Što očekivati u 2025. godini?
Riječki proračun za 2025. donosi značajne promjene, uključujući:
- Smanjenje poreznih stopa na dohodak s 22,4% na 22% i 33,6% na 32%, kao i smanjenje prireza na 10%.
- Uvođenje novih poreza na nekretnine, uključujući oporezivanje praznih i kratkoročno iznajmljivanih nekretnina.
- Nastavak zelene obnove kroz projekte energetske učinkovitosti i ozelenjivanja javnih površina.