Najzanimljivija biografija godine svakako je ‘The Pike’ autorice Lucy Hughes-Hallett, o bizarnom i senzacionalnom životu talijanskog pisca Gabriela D’Annunzija, piše književni kritičar Robert McCrum za the Guardian.
Čak i po talijanskim standardima, D’Annunzio je bio lik čudniji od fikcije: slavni pjesnik koji je uveo Italiju u ratno klanje svojom retorikom, sablažnjavao Europu svojim pisanjem i osnovao svoj vlastiti grad-državu kao svojevrsnu preteču fašizma. Bio je duhovni inspirator Benita Mussolinija, Puccini je želio raditi s njim, Proust mu se divio, a James Joyce ga uspoređivao s Flaubertom, Kiplingom i Tolstojem. Nizak, opsjednut samim sobom, s jako lošim zubima i smrdljiva zadaha, pisac nije bio najprivlačniji kao osoba. Također, njegovo ponašanje prema bliskim osobama navodno je bilo šokantno loše. Iako je zaveo bezbroj prekrasnih žena, ljubavnice su ga opisivale kao ‘besprizornog patuljka crvenih očiju bez trepavica i kose uz zelene zube’.
Bio je bez sumnje gnjusna osoba čija agresivna ispraznost i seksualne želje nisu poznavale granice, tvrdi Lucy Hughes-Hallett, autorica knjige o bizarnom i senzacionalnom životu talijanskog pisca.
Ipak, bio je hrabar u borbi, strastveni zaštitnik svojih ljudi i avijatičarski pionir. Takav bizaran lik je bio idealan materijal za biografiju. Postojale su glasine kako je uklonio rebro kako bi si sam mogao priuštiti felacio, tvrdio je da je jeo meso djece i drogirao se pred kraj života.
Najbolji dio knjige je prikaz anarhističkih događanja u Rijeci 1919. godine kada su crnokošuljaški nacionalisti osvojili grad za Italiju. Preko godinu dana D’Annunzio je duce u gradu u kojem se spušta tama rasnih podjela kakve će uskoro progutati Europu. U međuvremenu, on mijenja cvijeće oko svog kreveta tri puta dnevno.
‘Ideje su mu bile vrijedne podsmijeha, bio je opsjednut seksom i mirisom, okusom, teksturom tijela njegovih ljubavnica. Autorica ga opisuje kao ‘poluživotinju, poluboga’, a njezin pristup materiji i cjelokupan stil osvojit će čitatelja od prvog ulomka te čine najbolju i najzanimljiviju biografiju godine’, zaključuje McCrum.