Home Sport Hrvatska na Ukrajinu ide s trojicom igrača iz povijesne pobjede u Sloveniji

Hrvatska na Ukrajinu ide s trojicom igrača iz povijesne pobjede u Sloveniji

146
0

Hrvatski košarkaši s omjerom 2-2 dočekuju posljednju utakmicu u grupnoj fazi Eurobasketa. Od 14:15 u Milanu igraju protiv Ukrajine (3-1). Poraz ih baca na četvrto mjesto i najvjerojatnije šalje na Srbiju u osminu finala, pobjeda od osam ili više poena razlike stavlja ih na drugo, a manja od osam razlike na treće mjesto.

Ukrajina je napravila najveće iznenađenje u skupini svladavši Italiju 84:73 u ponedjeljak, zbog čega se i može stvoriti spomenuti krug. Iako nema puno zvučnih imena, ukrajinska reprezentacija i u Milanu pokazuje da je daleko od bezopasne, ali istovremeno njeno ime podsjeća na najljepši trenutak hrvatske reprezentacije na posljednjih 11 Eurobasketa.

Toliko ih je, naime, prošlo od EP-a 1995., kada je Hrvatska osvojila svoju posljednju medalju na velikim natjecanjima, a te je 2013. pobjedom nad Ukrajinom ušla u jedino polufinale od tada. Bila joj je to jedna od samo dvije pobjede u eliminacijskim utakmicama na velikim natjecanjima u posljednjih 27 godina.

Tog je 19. rujna 2013. u ljubljanskoj Areni Stožice Hrvatska pobijedila 84:72, ponajviše zahvaljujući fantastičnoj drugoj četvrtini, koju je dobila 29:13, a u njoj je junak bio Dontaye Draper s ukradenim loptama i kontrama koje su napravile razliku.

Kruno Simon bio je najbolji strijelac utakmice s 23 poena, Bojan Bogdanović ga je slijedio s 14, a uz njih je jedini preostali reprezentativac iz te generacije Dario Šarić, kojem je to bilo prvo veliko natjecanje. On je u tu pobjedu ugradio sedam poena.

S druge strane, Ukrajinci su u potpunosti promijenili momčad, a iz rostera 2013. ostao im je samo Artem Pustovij, koji je u Sloveniji u tri utakmice skupio 13 minuta i 10 poena, a protiv Hrvatske nije ulazio u igru.

Pustovij ni danas nema ključnu ulogu u ukrajinskoj reprezentaciji, ali igrao je 10-15 minuta kao pričuvni centar umjesto Aleksa Lena, jedinog preostalog ukrajinskog NBA igrača. Njihova najveća zvijezda i najopasniji igrač Svjatoslav Mihaljuk netom prije početka prvenstva dobio je otkaz u Toronto Raptorsima.

Previous articleErdogan u obilasku pašaluka: U Sarajevu ponizio Hrvate, a u Zagrebu je Milanovićev najdraži gost