Sjedinjene Države već desetljećima jamče sigurnost Europe kroz svoj nuklearni arsenal, koji uključuje oko 100 nuklearnih raketa smještenih u vojnim bazama, ponajviše u Njemačkoj. No, uz potencijalno povlačenje američkih snaga s kontinenta, europske sile sve više razmatraju alternativne strategije obrane.
Francuska, koja posjeduje neovisni nuklearni arsenal izvan NATO strukture, je izrazila spremnost koristiti svoje nuklearne sposobnosti za zaštitu Europe. Kako navodi The Telegraph, postoji mogućnost raspoređivanja francuskih borbenih aviona s nuklearnim oružjem u Njemačku.
Njemačka traži europsku neovisnost od SAD-a
Friedrich Merz, koji se očekuje kao novi njemački kancelar, pozvao je Veliku Britaniju i Francusku na proširenje nuklearne zaštite Europe. Njegova vizija obuhvaća smanjenje ovisnosti kontinenta o SAD-u, posebice u kontekstu politike Donalda Trumpa prema Europi.
Diplomati u Berlinu sugeriraju da bi francusko nuklearno raspoređivanje moglo pritisnuti Veliku Britaniju da poduzme slične korake. Jedan francuski dužnosnik je izjavio: “Raspoređivanje nekoliko francuskih nuklearnih borbenih aviona u Njemačkoj poslalo bi jasnu poruku Vladimiru Putinu.”
Macron i Merz u dijalogu o europskoj sigurnosti
Francuski predsjednik Emmanuel Macron razgovarao je s Merzom prije sastanka u Bijeloj kući, gdje je predstavio plan za europsku sigurnost i obranu Ukrajine. Na sastanku s Donaldom Trumpom, Macron je naglasio da mir “ne smije značiti kapitulaciju Ukrajine” te je pozvao Europljane na jaču obranu kontinenta.
SAD je istovremeno izazvao napetosti među saveznicima glasujući zajedno s Rusijom protiv UN-ove rezolucije koja osuđuje Putinov rat. Ovaj potez dodatno je pojačao zabrinutost europskih lidera o pouzdanosti američkih sigurnosnih jamstava.
Francuska i britanska nuklearna strategija
Francuski nuklearni arsenal broji oko 300 bojevih glava unutar programa “force de dissuasion”, s mogućnošću lansiranja s mora i iz zraka. Velika Britanija, s druge strane, održava nuklearno odvraćanje kroz podmornice klase Vanguard, sposobne nositi do 16 bojevih glava svaka.
Njemački diplomatski izvori navode da formalni pregovori o europskom nuklearnom odvraćanju još nisu započeli, jer se Merz trenutno fokusira na formiranje nove koalicijske vlade. Ipak, pritisak na europske sile da osnaže vlastite obrambene kapacitete raste.
Europske snage u Ukrajini i pritisak na Veliku Britaniju
Britanski političari sve više preispituju svoju ulogu u europskoj sigurnosti. Sir Keir Starmer izjavio je da “Moskva ne drži sve karte” u ratu protiv Ukrajine te da je Velika Britanija spremna pružiti podršku mirovnom sporazumu uključujući i slanje trupa na teren.
Bivši britanski premijer Boris Johnson naglasio je da Ukrajina ima “moralno pravo” posjedovati vlastito nuklearno oružje. Ministar vanjskih poslova David Lammy opisao Putina kao “agenta KGB-a koji djeluje kroz obmanu”.
Hoće li rat uskoro završiti?
Donald Trump sugerirao je da bi rat u Ukrajini mogao završiti u roku od nekoliko tjedana, dok je Macron u intervjuu za Fox News izjavio da je primirje moguće postići “u nadolazećim tjednima”. Međutim, američka i ukrajinska strana još uvijek pregovaraju o sigurnosnim jamstvima i financijskoj pomoći Kijevu.
S druge strane, ruski predsjednik Vladimir Putin izrazio je spremnost za suradnju sa SAD-om na proizvodnji rijetkih minerala. Nije isključio mogućnost uključivanja europskih zemalja u mirovni proces. Kako će se situacija razvijati, ovisit će o daljnjim potezima Washingtona, Pariza i Berlina.