Home Vijesti Kako je bivši američki marinac Troy Smothers pomogao Ukrajini u borbi protiv...

Kako je bivši američki marinac Troy Smothers pomogao Ukrajini u borbi protiv elektronskog ratovanja

130
0
hqdefault (52).v1
Youtube

Početkom ožujka, bivši američki marinac Troy Smothers naišao je na članak u Forbesu o eksperimentalnom ruskom FPV dronu koji koristi optička vlakna za komunikaciju umjesto radio signala. Bez radiokomunikacije, dronovi su postali neotkrivi i neometani. Ta tehnologija odmah je privukla Smothersovu pozornost, koji putem svoje stranice Drone Reaper prikuplja sredstva za pomoć Ukrajini.

Shvativši revolucionarni potencijal dronova s optičkim vlaknima, Smothers je odlučio osigurati da i ukrajinske snage dobiju ovu tehnologiju. Sedam mjeseci kasnije, njegova ideja postala je stvarnost, donoseći preokret na bojnom polju.


Prednost dronova s optičkim vlaknima

Dronovi FPV s optičkim vlaknima imaju ključnu prednost u odnosu na standardne modele:

  • Imuni su na ometanje: Rusko elektronsko ratovanje sve je intenzivnije, a FPV dronovi s radiovezom često su onesposobljeni.
  • Sigurna komunikacija: Optička vlakna omogućuju besprijekoran prijenos signala, čak i blizu tla ili u zatvorenim prostorima.
  • Veća učinkovitost: Dronovi se mogu koristiti u najtežim uvjetima bez rizika od gubitka kontrole.

Prema izvješćima, čak 50% ukrajinskih FPV dronova ranije je bilo uništeno zbog ometanja. Na nekim područjima fronta, ometanje je bilo toliko snažno da dronovi nisu mogli doseći neprijateljske položaje. Smothersova tehnologija promijenila je pravila igre.


Od ideje do prototipa

Unatoč skepticima koji su tvrdili da je ideja nepraktična i skupa, Smothers je uspio razviti funkcionalni prototip u roku od tri mjeseca. Njegov dizajn oslanja se na komercijalno dostupne komponente vrijedne svega 360 dolara, što ga čini pristupačnijim od tradicionalnih vojnih dronova.

U suradnji s ukrajinskom tvrtkom Krab Tech, prototip je prilagođen za bitke. Smothers je posjetio razne ukrajinske organizacije i vojne jedinice, uključujući Ukraine Aid Operations i Kraken Special Detachment, kako bi demonstrirao tehnologiju i podijelio znanje.


Prvi uspjeh na bojnom polju

U listopadu, četiri mjeseca nakon dolaska u Ukrajinu, Smothersov dron s optičkim vlaknima testiran je na frontu. Cilj je bio napasti ruski položaj koji je bio imun na tradicionalne FPV dronove. Napad je bio uspješan:

  • Dron je savršeno izveo misiju, unatoč jakim ometačima.
  • Nakon udara, reakcija vojnika bila je oduševljenje i osjećaj postignuća.

Ovo je bio prvi poznati napad ukrajinskim dronom s optičkim vlaknima. Od tada je izvedeno nekoliko uspješnih misija, s nevjerojatno visokom stopom uspjeha od 80-90%, što je značajno više od tradicionalnih dronova.


Masovna proizvodnja i daljnji razvoj

Ukrajinski projekt sada se ubrzano razvija. Nekoliko ukrajinskih skupina počelo je masovno graditi vlastite dronove s optičkim vlaknima, dodatno pojednostavljujući Smothersov dizajn i smanjujući troškove.

Iako Rusi koriste vlastiti model, poznat kao Princ Vandal, koji košta oko 17.000 dolara, Ukrajinci proizvode pristupačnije verzije, čime smanjuju tehnološki jaz.


Budućnost optičkih dronova

Ova tehnologija ima potencijal daleko izvan trenutnog ratnog konteksta. Optička vlakna mogu se koristiti za upravljanje kopnenim robotima i drugim uređajima na daljinu, čineći ih imunima na ometanje.

Iako radiokomunikacija ostaje praktičnija u situacijama bez ometanja, dronovi s optičkim vlaknima bit će ključni u sukobima gdje je elektronsko ratovanje dominantna prijetnja.


Troy Smothers i ukrajinski inovatori dokazali su da kreativnost i suradnja mogu nadmašiti tehničke izazove i financijske prepreke. Njihovi dronovi s optičkim vlaknima već mijenjaju tijek sukoba, pružajući Ukrajini ključnu prednost na bojnom polju. Ova tehnologija ne samo da je odgovor na rusku prijetnju, već i temelj za buduće inovacije u vojnoj i civilnoj uporabi dronova.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here