Pjesma “Toronjera” jedan je od nezaobilaznih glazbenih hitova na feštama Kvarnera, a najčešće se izvodi u konobama, tijekom utakmica i drugih prigoda, piše portal LPR. Svestrana i energična, pjesma je postala simbol ljubavi prema lokalnoj tradiciji. No, iza njenih stihova krije se zanimljiva povijest.
Povijest pjesme “Toronjera”
“Toronjera” je nastala davne 1913. godine u Lovranu, a autori su bili veseli Lovranci koji su, prema legendi, bili toliko pijani da je pjesma danas teško čitljiva i razumljiva. Iako je stihovima teško pratiti logiku, pjesma je postala simbol i nezaobilazna na svim feštama.
Ova kancona govori o ljubavi mladog muškarca, zvani Toronić, prema svojoj djevojci. Toronić je bio poznat lokalni lik koji je u karnivalima uvijek bio prepoznatljiv u fraku, cilindru i sa štapićem kojim je dirigirao maškaranoj koloni. Legenda kaže da je bio toliko voljen u Lovranu da je usporedba s njim bila neizbježna.
Druga teorija nastanka pjesme
Prema jednoj od teorija, pjesma je nastala oko 1922. ili 1923. godine, kada su Lovranci osnovali društvo “Toronjera” u jednoj od lokalnih oštarija. Iako su bili pijani, uspjeli su napisati tekst, a pjesma je tada poprimila značajnu lokalnu simboliku. Zanimljivo je da su u to vrijeme Lovranci, s obzirom na političku situaciju, pisali na talijanskom jeziku, želeći dobiti naklonost tadašnje vlasti.
O čemu govori pjesma “Toronjera”?
Pjesma je poznata po svojim jednostavnim, no zabavnim stihovima, a kroz tekst se provlače sjećanja na prošla vremena, ljubavne igre i zabavu. U pjesmi, Toronić poziva svoju dragu, a stihovi govore o tome kako ona dolazi otvoriti vrata i poljubiti ga. Pjesma ujedno izražava mladalački duh i veselje, iako s naznakama pijanstva koje su zasigurno dodale šarm u njezine stihove.
U prijevodu pjesme, stihovi su približeni hrvatskoj publici:
„Toroniera je velika i lijepa, ona je propast mladih ljudi, i kucaj, kucaj na vratašca, tamo je moja draga koja dolazi otvoriti vrata.“
Zabavni stihovi nastavljaju opisivati ljubavne trenutke u pjesmi, gdje Toronić traži poljubac od svoje drage.
Toronić – simbol Lovrana
Toronić, koji je postao sinonim za pjesmu, bio je tipičan lovranski veseljko, ujedno poznat i kao društveni lik poput Frane Pitura sa Sušaka. Za vrijeme karnevala, Toronić bi se oblačio u frak i cilindar, a štapićem dirigirao glazbi. Na temelju njegovog lika i ponašanja, pjesma je dobila naziv “Toronjera”.
Toronjera i Limena glazba Lovran
Limena glazba Lovran, koja je osnovana 1913. godine, danas čuva tradiciju pjesme “Toronjera”. Glazbenici iz Lovrana još uvijek izvode ovu pjesmu na feštama i događanjima, a pjesma je postala pravi simbol grada i njegove glazbene tradicije.