Piše: Boris Bradarić (ilustracija: sbperiskop.net)Hrvatski proračun koji je donijela Oreškovićeva vlada je samo jedan u nizu proračuna koji favorizira samo dio hrvatskih građana, i to onih koji žive od proračuna. Dok neki hrvatski branitelji nastoje sebe zabetonirati u hrvatski Ustav, kako bi osigurali dio svog proračunskog kolača, u isto vrijeme odvija se nezapamćeni egzodus mladih i radno sposobnih građana iz Hrvatske. Slavonija se prazni, a cijene za koje se prodaju napuštene nekretnine više ne pokrivaju ni utrošeni material, a kamoli da možemo govoriti o nekoj realnoj tržišnoj cijeni.
Ovu situaciju možemo usporediti s Black Mondayom. Nakon kraha burze, dionice su se panično prodavale u bescijenje kao i sada nekretnine. Ako mislite da je bolje u Istri ili PGŽ onda se grdno varate. Pogledajte Opatiju, Lovran i sve ostale “bogate” turističke gradiće. Ja se ne sjećam da su prije restorani na obali, kao i medvjedi, odlazili na zimski san. U Novigradu, Poreču, Rovinju ne možete naći otvoreni restoran u ovo doba godine. Ulice su prazne, sablasno prazne. Mladih skoro da i nema. Spot “Croatia Full of Live” koju ovih dana gledamo na stranim TV kanalima nema nikakve veza s hrvatskom stvarnošću.
I dok oni koji nisu imali te “sreće” uhljebiti se na hrvatski proračun, napuštaju “spaljenu zemlju”, dotle se korisnici proračuna “kolju” za njegovu raspodjelu i za očuvanje svojih benificija. Dabogda imao pa nemao! Ova židovska kletva je upravo ono čega se boje oni koji su se duboko uljebili.
Hrvatska je probila sve granice poreznog i komunalnog opterećenja građana i privrede. Lafferova krivulja je grafički prikaz odnosa poreznog opterećenja i prihoda države. 90-tih godina imali smo porezna opterećenja koja su u konačnici dizala prihode države da bi početkom 2000-tih dotakli njihov maksimum. Danas su porezna i komunalna opterećenja takva da država i lokalna zajednica osiromašuje poreznu bazu i uništava bilo kakav poduzetnički mentalitet svojih građana. Drugim riječima, mrtav konj, čak ako ga se i dalje tuče, više neće moći vuči teret.
I da stvar bude još smješnija, u svrhu borbe protiv sive ekonomije, utaje poreza i nelojalne konkurencije Ministarstvo financija pokrenulo je kampanju i nagradnu igru „Traži račune i ulovi kune“. Da je ova akcija, recimo, bila sprovedena 90-tih godina (početak razvoja demokratskog drustva ), i kada smo imali umjereno porezno opterećenje, to bi onda bilo društveno-odgovorno ponašanje. Danas, 20 godina poslije, u vrijeme kada je sama država debelo ušla u lihvarske vode, pomagati ovu akciju je društveno neodgovorno ponašanje. Siva ekonomija, u trenutku kada se nalazite na silaznoj Lafferovoj krivulji, jedini je način opstanka malih i srednjih poduzetnika/obrtnika, a time i hrvatske privrede. Ovo je više smiješno nego žalosno. Možete li zamisliti što bi se dogodilo, s recimo ravnateljem njemačke porezne uprave ili ministrom financija, da oni pokrenu ovakvu akciju? To vam je isto kao da ste rekli da ste vi i vaša služba nesposobni za obavljanje svog posla.
“Ja sam jedna od onih izdajica koja je napustila Lijepu našu, međutim, tu odluku nisam donijela iznenada. Od malena sam znala da neću ostati u Hrvatskoj ne zato što ju ne volim nego zato što ona ne voli mene, kao ni ljude poput mene.” To je rekla Ella Dvornik i možda na najbolji način opisala ono što osjećaju vrijedni i talentirani ljudi. Igrom “slučaja” dolazim u kontakt s mladim talentiranim ljudima u Rijeci ali i onima koji su otišli vani (Istrijani, Primorci, Boduli, Gorani).
Hrvatska voli političare i njihove familije, Hrvatska voli branitelje i njihove familije, Hrvatska voli državne i lokalne službenike i sve one koji se hrane od državnog proračuna ali Hrvatska definitivno ne voli one koji rade u realnoj privredi. Hrvatska ne voli niti obrtnike niti poduzetnike i sve one koji pune ili će puniti hrvatski proračun. Ako ste vrijedni i talentirani, ostati u “njihovoj” Hrvatskoj za vas znači 45 godina mizernog života, dok radite, i očekuje vas teško siromaštvo u mirovini. Kolika je vaša ljubav za Hrvatsku i za one “izabrane Hrvate” da ste spremi na ovakvu žrtvu?