Japanski kuhar, koji se može pohvaliti s tri Michelinove zvjezdice, objasnio je visoke cijene
Rođen 1960., vlasnik nekoliko restorana u Japanu, Kunio Tokuoka jedan je od najpoznatijih kuhara na svijetu, a u njegovom restoranu “Arashiyama Kitcho” u Kyotu cijene su ništa manje nego pretjerane. Za obrok mogu dosegnuti ludu svotu od tisuću eura po osobi.
Japanski kuhar je proteklih dana gostovao u Tavole Accademiche di Pollenzo (Italija), posebnoj kantini Sveučilišta gastronomskih znanosti u pokrajini Cuneo, gdje su studenti mogli kušati njegov ukusni meni za samo 25 eura. Drugdje bi to koštalo deset ili dvadeset puta više. Kuhar, koji se može pohvaliti s tri Michelinove zvjezdice sa svojim Arashiyama Kitcho iz Kyota, pojeo je obrok u Osteria dell’Unione u Treisu, zajedno s osnivačem Slow Fooda, velike neprofitne udruge, Carlom Petrinijem.
Meni od 1000 eura
Kuhar vodi restoran Arashiyama u Kyotu, jedno od najtraženijih mjesta na svijetu među ljubiteljima gurmanske kuhinje. Oni koji su jeli u ovom restoranu kažu da je to jedinstven kulinarski doživljaj. Cijena je definitivno luda, može doseći i tisuću eura. Tokuoka je objasnio zašto su troškovi tako visoki: «Naš glavni restoran, Arashiyama, – objasnio je kuhar za talijanski list La Repubblica – ima vrlo visoke troškove upravljanja i ima čak muzej koji prikuplja sve što nam je moj djed, majstor čaja, prenio. Ali shvaćam da je to iskustvo za rijetke. Iz tog razloga otvorili smo i druge lokacije koje su puno pristupačnije. U Nagoyi plaćate petinu. U našem restoranu u Gionu, četvrti Kyota, jelovnik za ručak kreće se oko 40 eura. Imamo i mjesto na selu, u Shokadu, gdje nudimo tradicionalni bento, kutiju za ručak, za 30 eura. Sreća za stolom mora biti svima nadohvat ruke.”
Chef je objasnio koji je njegov cilj: „Moj cilj je ponuditi iskustvo, pružiti užitak, ponuditi potpuno zadovoljstvo onima koji dolaze jesti u moj restoran. Ne samo s hranom i jelima, već i s atmosferom, uslugom i krajolikom koji dočekuju gosta. Sve je osmišljeno do najsitnijih detalja kako bi pružilo sreću i maksimalno zadovoljstvo”
Susret sa studentima
Jednom je u Italiji, Kunio Tokuoka otišao na Sveučilište gastronomskih znanosti, gdje je upoznao studente koji su imali priliku jesti njegove delicije. Kuhar je za novine ispričao što je kuhao: «Odabrao sam tri jela sa svog klasičnog jelovnika, prilagođenog dostupnosti proizvoda i sirovina dostupnih na talijanskom tržištu.
Započeli smo sa Zukedonom, zdjelicom riže mesom iz talijanske pokrajine Piemonte mariniranim u mirinu, pomiješanim sezonskim gljivama, povrćem na žaru i ekstra djevičanskim maslinovim uljem. Drugo jelo bila je juha od piletine, mirina, soja umaka, sezonskog povrća i crnog papra. A završili smo s mirin sladoledom. Za nas je mirin jako bitan sastojak, zato je to jedna od rijetkih stvari koje sam, uz soja umak, donio direktno iz Japana. To je vrsta slatkog vina dobivenog dvostrukom fermentacijom riže i jedan je od temeljnih okusa tradicionalne japanske kuhinje.”