Od 1. siječnja, pušenje na otvorenom u Milanu je zabranjeno na svim javnim prostorima, osim na izoliranim mjestima s razmakom od najmanje 10 metara od drugih osoba. Ovo pravilo dolazi uz stroge kazne – prekršitelji mogu platiti između 40 i 240 eura.
Zašto je zabrana uvedena?
Milano je jedan je od najzagađenijih gradova u Europi. Lokalni dužnosnici ističu kako je cilj zabrane smanjenje čestica u zraku, zaštita građana od pasivnog pušenja i poboljšanje kvalitete zraka, osobito za djecu i ranjive skupine.
Podrška i kritike građana
Građani su podijeljeni oko ove mjere. Stellina Lombardo (56), nepušačica, smatra da je ovakva zabrana nužna zbog zagađenja i klimatskih promjena te podržava inicijativu.
Međutim, Morgan Ishak (46), vodoinstalater, kritizira mjeru kao previše restriktivnu. Ishak smatra da mjera ograničava osobne slobode, iako podržava zabranu na prenapučenim ili zatvorenim prostorima.
Povijest zabrana pušenja u Italiji
Italija ima dugu tradiciju reguliranja pušenja. Prva zabrana uvedena je 1975., kada je pušenje zabranjeno u javnom prijevozu i učionicama. Godine 2005. zabrana se proširila na sve zatvorene javne prostore, čime je Italija postala jedna od prvih zemalja s tako strogim zakonima.
Cijene cigareta u Italiji
Unatoč ovim mjerama, Italija ima niže cijene cigareta od većine europskih zemalja – prosječna cijena iznosi šest eura, dok je u mnogim zemljama EU prosjek deset eura.
Stanje u ostatku Europe
Unutar Europske unije, 17 zemalja ima zakone o zabrani pušenja. Među najstrožima su Irska, Grčka, Bugarska, Malta, Španjolska i Mađarska. Švedska ima najmanje pušača u Europi (8%), dok Bugarska ima najviše, čak 37%.