Nova analiza boje korištene za izradu Mona Lise otkrila je prisutnost olovnog oksida, toksičnog materijala koji je firentinski majstor vjerojatno koristio za dobivanje guste i brzosušeće uljane boje, korištene za pozadine svojih djela
Mona Lisa je jedna od najpoznatijih slika na svijetu, a krije mnoge misterije: od glavne junakinje, preko zagonetnog osmijeha, do pejzaža prikazanog u pozadini. Tehnike slikanja koje je koristio Leonardo također su mnogo proučavane tijekom godina, a i danas otkrivaju nove tajne. Istraživanje objavljeno u Journal of the American Chemical Society otkriva da se prethodno nepoznati sastojak krije u pozadini koju je firentinski umjetnik koristio za svoju Mona Lisu: olovni oksid ili kamenac, otrovni pigment koji se od davnina koristi za brže sušenje uljane boje
Otkriće do kojeg je došao tim francuskih i engleskih istraživača, omogućila je analiza mikroskopskog uzorka boje uzetog iz skrivenog kuta ploče. Koristeći mješavinu analitičkih tehnika, od infracrvene spektroskopije do rendgenske kristalografije, znanstvenici su identificirali sve kemikalije prisutne u uzorku.
A uz očekivane prisutnosti, kao što su slikarsko ulje i olovno bijelo (ili olovno bjelilo), pojavio se i uljez: plumbonakrit, rijedak spoj, koji se može formirati kada ulje reagira s olovnim oksidom.
Iako je upotreba litargirija u slikarstvu bila relativno raširena još od staroegipatskog doba, do danas nije bilo dokaza o njezinoj upotrebi kod Leonarda, koji je u svojim dnevnicima govorio o njoj samo kao toniku protiv bolesti kože i kose. Prema autorima studije, materijal je firentinski majstor najvjerojatnije koristio za dobivanje guste i brzo sušeće boje, kojom bi prekrio drvenu ploču na kojoj je Mona Lisa izrađena kako bi pripremio pozadinu slike.
Plumbonakrit je također identificiran u prošlosti u uzorku uzetom iz “Posljednje večere”, pa je stoga razumno misliti da je Leonardo koristio istu tehniku u barem nekoliko svojih djela. Recept je koristio i Rembrandt za svoju sliku “Noćna straža”, gotovo stoljeće i pol nakon Leonardove smrti.