“Talijanski” proizvodi od rajčica često uživaju reputaciju kvalitete, no istraga BBC-a otkrila je šokantne činjenice o njihovom porijeklu. Prema nalazima, rajčice koje se koriste u nekim od tih proizvoda potječu iz kineske regije Xinjiang, gdje su povezane s prisilnim radom Ujgura i drugih muslimanskih manjina.
Rajčice iz Xinjianga i optužbe o prisilnom radu
Xinjiang, regija u Kini s idealnim klimatskim uvjetima za uzgoj rajčica, povezuje se s praksom prisilnog rada. Prema izvještajima Ujedinjenih naroda i grupa za zaštitu ljudskih prava, više od milijun Ujgura pritvoreno je u tzv. “kampovima za preodgoj”. Svjedočanstva bivših zatvorenika opisuju brutalne uvjete, uključujući obavezu branja do 650 kilograma rajčica dnevno pod prijetnjom nasilja ili elektrošokova.
Put rajčica iz Xinjianga do Europe
Rajčice uzgojene u Xinjiangu transportiraju se kroz Kazahstan i Azerbajdžan prema Gruziji, odakle dalje stižu u Italiju i druge europske zemlje. Talijanska Petti grupa jedna je od kompanija optuženih za korištenje kineskog koncentrata rajčica u svojim proizvodima. Iako Petti tvrdi da ne koristi rajčice iz Xinjianga nakon sankcija Sjedinjenih Država, istraga sugerira da se povezanost s kineskim dobavljačima nastavlja preko posredničkih tvrtki.
Analize proizvoda u supermarketima
BBC je analizirao 64 proizvoda od rajčica iz Velike Britanije, Njemačke i SAD-a te otkrio da 17 njih sadrži kineske rajčice. Deset od tih proizvoda proizvela je Petti grupa. Iako su neki supermarketi, poput Lidla, priznali uporabu kineskih rajčica, mnogi su odbacili optužbe ili povukli sumnjive proizvode iz prodaje.
Prisilni rad i globalne sankcije
Kineska tvrtka Cofco Tunhe, koja opskrbljuje rajčicama iz Xinjianga, sankcionirana je 2023. godine u SAD-u zbog sumnje na prisilni rad. Slične optužbe postoje i za druge kineske dobavljače koji su navodno povezani s talijanskim proizvođačima. Europska unija, reagirajući na ovakve situacije, usvojila je zakon kojim zabranjuje plasiranje proizvoda na tržište ako su proizvedeni prisilnim radom.
Očitovanja uključenih kompanija
Petti grupa i drugi talijanski proizvođači negirali su optužbe o korištenju kineskih rajčica. Međutim, dokumentacija BBC-a i snimke prikrivenih istražitelja pokazuju drugačiju sliku. Iako su neki dobavljači prestali s nabavom kineskih rajčica, postoje indikacije da i dalje koriste rajčice iz Xinjianga preko posredničkih tvrtki poput Bazhou Red Fruit.