Nakon mjera „virtualne matematike“ gradonačelnika Rijeke kod donošenja proračuna za 2015 godinu da će povećati za milijun kuna sufinanciranje djece koja pohađaju vrtiće drugih osnivača, a gdje je zapravo došlo do povećanja od 10% čime je subvencija djeci vraćena samo na razinu prije smanjenja koju je Gradonacelnik učinio tri mjeseca prije donošenja proračuna, Prijedlogom Gradonačelnika za program javnih potreba u predškolskom odgoju i obrazovanju te skrbi o djeci rane predškolske dobi Grada Rijeke za pedagošku 2015./2016.godinu kojeg je usvojilo Gradsko vijeće Grada Rijeke na Sjednici 15.5.2015. nastavlja se stara praksa nejednakosti roditelja i djece koji pohađaju vrtiće drugih osnivača u Gradu Rijeci, ističu u Inicijativi mame i tate Grada Rijeke za prava djece u Udruzi Vrtić za svu djecu.
Istim Prijedlogom od 1. rujna 2015. do 31. kolovoza 2016. godine planira se povećanje sufinanciranja predškolske djelatnosti u vrtićima drugih osnivača na način da se uz postojeći iznos sufinanciranja redovitog cjelodnevnog i poludnevnog programa sufinancira svaki verificirani posebni program koji obogaćuje redoviti cjelodnevni ili poludnevni program za još 5% na iznos programa, što znači povećanje subvencije po djetetu za 40,5 kn po svakom verificiranom programu koji obogaćuje redoviti cjelodnevni ili 23,00 kn za poludnevni program. Gradonačelnik navodi da ovakvim načinom sufinanciranja dječjih vrtića drugih osnivača, potiče stručno usavršavanje odgojitelja ovisno o njihovim interesima, s ciljem da se obogaćuju redoviti programi i širi ponuda novih posebnih programa.
Sukladno Drzavnom pedagoškom standardu predškolskog odgoja i naobrazbe posebnih programa koji obogaćuju redoviti cjelodnevni i poludnevni program u vrtićima ima 13; programi ranog učenja stranog jezika, glazbeni programi, likovni programi, dramsko-scenski programi, informatički programi, športski programi te programi ritmike i plesa, ekološki programi i programi odgoja za održivi razvoj, vjerski programi, programi zdravstvenog odgoja, programi za djecu s posebnim zdravstvenim potrebama (djeca s akutnim bolestima i potrebama, djeca s kroničnim bolestima, djeca s poremećajem tjelesne težine, endokrinološkim i drugim poremećajima), programi rada s roditeljima i preventivni programi, programi sigurnosti te interventni, kompenzacijski i rehabilitacijski programi, te pet alternativnih odgojno-obrazovnih programa prema koncepcijama Marije Montessori, Rudolfa Steinera, sestara Agazzi, Jurgena Zimmera i Reggio koncepciji, a prema istom vrtići imaju pravo prema svojim posebnostima (kulturi, tradiciji, geografskim specifičnostima i drugo) razvijati svoj odgojno-obrazovni program.
– Sukladno ovom Prijedlogu Gradonačelnika Rijeke kriteriji su nejasni, netransparentni i nedorečeni, a riječ je o jedinstvenom pristupu Gradonačelnika koji ipak prvi put promišlja o modalitetima kojima bi mogao povećati iznos sufinanciranja djece u vrtićima drugih osnivača jer se do sad u Gradu Rijeci razmišljalo samo kako sukcesivno umanjivati sredstva, istaknuto je na današnjoj tiskovnoj konferenciji s koje su postavljena pitanja: ‘na koje se verificirane programe odnosi uvećani iznos od 5%, koliko paralelno unutar jedne skupine može koegzistirati verificiranih programa koji su nosioci uvećanih sufinancija u iznosu od 5%, koliko posebnih programa maksimalno Grad namjerava sufinancirati po jednom vrtiću, ukoliko vrtić provodi nekoliko posebnih programa koji su integrirani u redovni rad i hoće li se povećanje odnositi na svaki pojedini program, odnosno, postavlja se pitanja kolika je mogućnost kumulativnog skupljanja financijskiih sredstava koji se odnose na polaznike pojedinog programa, odnosno koliko može u jednoj skupini djece paralelno koegstirati, kao i koliko programa koji su nosioci uvećanih sufinancija?’
– Hipotetski gledano,ukoliko je riječ o cjelodnevnim programima, da bi djeca u vrtićima drugih osnivača bila jednako sufinancirana kao i djeca u gradskom vrtiću kroz obogaćivanje programa posebnim programima,u jednoj bi se skupini trebalo paralelno provoditi 13 verificiranih programa da bi se postiglo kumulativno povećanje subvencije od 526,00 kn po djetetu.
Postavljamo pitanje Gradonačelniku kako provesti među djecom do 6 godine života da se u jednoj skupini uz redoviti program provodi trinaest posebnih programa, a uz to da se poštuje pravo da vrtić ima pravo na svoje posebnosti s obzirom na kulturu, tradiciju i specifičnosti koje želi poticat, da se potiče razvoj svakoga djeteta prema njegovim sposobnostima, te da se poštuje pravo roditelja na izbor posebnog programa za njegovo djete?, pitaju se roditelji djece u vrtićima.
– Prema ovom Prijedlogu Gradonačelnika odgajatelji u vrtićima drugih osnivača trebali bi bit „Supermeni“ naspram odgajatelja u DV Rijeka. Oba odgajatelja u skupini trebala bi biti osposobljena za svih 13 programa, dok paralelno u gradskim vrtićima neki odgojiteljii provode dodatne programe, i to najčešće jedan dodatni program, a neki uopće ne. Tako od ukupno 2697 djece predškolske dobi u DV Rijeka, u 2014/2015 samo je 1000 ili 37% djece upisano u odgojne skupine gdje je redoviti program obogaćen sa posebnim programom; strani jezik, informatika, sportski program, katoličko vjerski program, program obogaćen, elementima Waldorfske pedagogije, program za darovitu djecu. Nadalje sukladno Državnom pedagoškom standardu Grad Rijeka trebao je već provesti zakonske statusne promjene DV Rijeka, jer sukladno istom dječji vrtić optimalne veličine ima od 17 do 20 odgojnih skupina redovitoga programa ili 340 do 400 djece, a s područnim odjelima optimalne veličine ima 30 odgojnih skupina ili 600 djece
Grad Rijeka planira provesti statusnu promjenu DV Rijeka sukladno pripadajućim Zakonima, na način da će se DV Rijeka podijeliti na šest ustanova predškolskog odgoja i obrazovanja. Statusne promjene DV Rijeka iziskuju dodatne financijske, kadrovske, prostorne, tehničke i druge preduvjete koje treba zadovoljit pa Inicijativa mame i tate Grada Rijeke za prava djece i Udruga Vrtić za svu djecu postavlja pitanje Gradonačelniku: ‘kada će DV Rijeka provesti navedene statusne promjene i započeti sa reorganizacijom u manje ustanove? Koliko će građane Rijeke koštati ta reorganizacija, hoće li se ona financirati iz proračuna Grada Rijeke ili novih kreditnih zaduzenja Grada Rijeke, hoće li se ona pokušati financirati iz ekonomske cijene vrtića po djetetu iako to zakonski nije dozvoljeno ili će se možda pokušati financirati nekim novim smanjivanjima subvencije za djecu koja pohađaju vrtić drugih osnivača u Gradu Rijeci ? Koliko će se novih ravnatelja i članova stručnog tima zaposliti? Hoće li se zapošljavati na političkoj osnovi ili će se dati prednost mladim, sposobnim, kompetentnim kadrovima koji će raditi na osuvremenjivanju i prevladavanju postojećih tenzija koje se desetljećima potiču između gradskog vrtića i vrtića drugih osnivača?’
– U Proračunu Grada Rijeke za 2015. godinu, za djelatnost predškolskog odgoja i obrazovanja DV Rijeka planirano je ukupno 56.510.000,00 kuna, od čega na otplatu zajma otpada čak 17 % ili 9.393.000,00 kn, a da time nisu zadovoljene javne potrebe za upisom djece Grada Rijeke u vrtić. Prema rezultatima upisa djece u Dječji vrtić Rijeka u pedagoškoj 2014./2015. godini, povećanje kapaciteta rezultiralo je primitkom sve djece u dobi od tri do šest godina koja zadovoljavaju kriterij zaposlenosti oba roditelja, no istovremeno je zbog povećanih potreba obitelji i njihove djece za uključivanjem u dječje vrtiće, 157 djece vrtićke dobi koja nisu zadovoljila postavljene kriterije ostalo neupisano. Ovdje nisu uključena sva ostala djeca, gdje bi suvremeno koncipiranje predškolskog odgoja i naobrazbe trebalo polaziti od potreba da je vrtić potreban svoj djeci, a ne samo djeci zaposlenih roditelja, što podrazumijeva poticanje otvaranja novih vrtića od strane drugih osnivača, kako se ne bi opterećivalo gradske i općinske proračune i oslobodilo građane materijalnih troškova za osnivanje vrtića.
– Vrtiće drugih osnivača u Gradu Rijeci pohađa 336 djece, dok je u skladu s Državnim pedagoškim standardom predškolskog odgoja i naobrazbe, kapacitet u vrtićima drugih osnivača u Gradu Rijeci 446 djece. Grad Rijeka stalno ističe da nema utjecaja na upisnu politiku vrtića drugih osnivača i stoga nije u mogućnosti predvidjeti koliko će točno biti upisano djece s prebivalištem u Gradu Rijeci od maksimalnog kapaciteta u vrtiće drugih osnivača, te ističe da je za očekivati da će vrtići drugih osnivača koji djeluju u Gradu Rijeci prvenstveno zadovoljiti potrebe roditelja koji imaju prebivalište na području Grada Rijeke i pritom sva raspoloživa mjesta ponuditi građanima Rijeke. Iz navedenog razloga Grad Rijeka, kao relevantan broj u izračunu, računa na maksimalan broj od 446 djece koju mogu primiti dječji vrtići drugih osnivača.
Iz tog razloga na tiskovnoj konferenciji je staknuto kako gradonačelnik može utjecat na upisnu politiku u vrtićima drugih osnivača u Gradu Rijeci i to jednakim kriterijima za svu djecu da imaju pravo na istu visinu sufinanciranja predškolskog programa u vrtćima bez obzira na osnivača.
– Zbog diskriminatorne politike Grada Rijeke, vrtići drugih osnivača kako bi osigurali rad sukladno pozitivnim zakonskim propisima svoje kapacitete djelom osiguravaju djeci iz susjednih jedinica lokalne samouprave, jer niti jedna od tih ne provodi diskriminatornu politiku prema djeci i vrtićima. Time se štite od politike nejednakosti koju provodi Grada Rijeke da djeca koja ostvaruju redoviti program vrtića u njihovim ustanovama imaju gotovo dvostruko nižu subvenciju nego djeca koja ga ostvaruju u DV Rijeka, čime u ovim teškim gospodarskim vremenima osiguravaju stabilan i dugoročan rad ustanove, osiguravaju radna mjesta, te osiguravaju punjenje proračuna Grada Rijeke iz svoje registrirane djelatnosti. Na ovaj problem drugi osnivači vrtića desetljećima bezuspješno upozoravaju Grad Rijeku koji, umjesto da potiče osiguranje kapacitete za svoju djecu u svim vrtićima svih osnivača pod jednakim uvjetima, uporno provodi nejednakost među djecom i ustanovama i paralelno gradi preskupe vrtiće čime bespotrebno financijski opterećuje proračun Grada i građane Rijeke, zaključeno je.