Britanski regulator komunikacija (Ofcom) izrekao je kaznu od 1.05 milijuna funti (1.26 milijuna eura) platformi OnlyFans zbog davanja netočnih informacija o mjerama provjere dobi korisnika. Ova odluka dolazi nakon istrage koja je otkrila nepravilnosti u sustavu identifikacije maloljetnih korisnika.
Ofcomova istraga otkrila propuste u sustavu provjere dobi
OnlyFans, platforma poznata po distribuciji eksplicitnog sadržaja, tvrdio je da koristi tehnologiju procjene dobi lica kako bi spriječio maloljetnike u pristupu platformi. Prema tvrdnjama vlasničke tvrtke Fenix, sustav je bio postavljen tako da označi sve korisnike koji izgledaju mlađi od 23 godine.
Međutim, istraga Ofcoma otkrila je da je prag zapravo postavljen na 20 godina, čime je omogućeno potencijalno mlađim korisnicima da zaobiđu sustav. Ovaj propust rezultirao je kaznom zbog kršenja regulatornih obveza i davanja netočnih informacija.
Kazna će biti proslijeđena Državnoj riznici
Regulator je naglasio važnost točnih podataka u njegovom radu. Suzanne Cater, direktorica provedbe u Ofcomu, izjavila je: “Primanje točnih i potpunih informacija ključno je za Ofcom kako bi mogao učinkovito nadzirati platforme i osigurati njihovo zakonito poslovanje. Platforme ćemo držati na visokim standardima i poduzeti odgovarajuće mjere kada otkrijemo nepravilnosti.”
Kazna je smanjena za 30% jer ju je Fenix prihvatio, a cjelokupni iznos bit će proslijeđen Državnoj riznici.
“OnlyFans prepoznaje važnost pružanja Ofcomu točnih i pravovremenih informacija. Pozdravljamo završetak ovog procesa i prethodnu odluku Ofcoma da zatvori svoju istragu o našim mjerama provjere dobi korisnika”, poručili su iz platforme OnlyFans.