Izlaganje jugoslavenskih zastava u središtu Gorizije izazvalo je žestoke polemike. Zastave su se pojavile na prozorima zgrade u Corso Verdi, što je izazvalo oštre reakcije javnosti i lokalnih vlasti. Gradonačelnik je osudio čin, nazivajući ga “sramotnim” te ga povezao s veličanjem totalitarnih režima.
Objašnjenje organizatora
Dan nakon incidenta, iz udruge Agorè stiglo je pojašnjenje – zastave su bile dio završne manifestacije njihove izložbe. “Nismo imali namjeru slaviti Jugoslaviju, već evocirati određeni trenutak kroz umjetnički čin,” poručili su organizatori.
Ipak, njihove riječi nisu uspjele stišati negodovanje. Gorizija je posljednjih mjeseci bila u fokusu javnosti zbog različitih povijesno-političkih tema, poput odluke da se ne ukine počasno državljanstvo Mussoliniju, polemika oko natpisa “Tito” na planini Sabotin te obilježavanja povezanih s jedinicom X MAS.
Političke reakcije i podjele
Upravo zbog konteksta u kojem se grad nalazi, mnogi su čin udruge Agorè smatrali provokacijom. Nacionalističke organizacije osudile su događaj, dok je Massimiliano Lacota iz Unije Istrana optužio gradonačelnika Rodolfa Zibernu za toleriranje takvih incidenata. “Ovo je logičan ishod njegove politike, a ne izolirani slučaj,” izjavio je.
Pod tom zastavom su jugoslovenski partizani potukli fasiste Italijane i vratili veliki deo teritorije majci zemlji. Normalno je da fašisti reaguju na tu zastavu. Ja još uvek čuvam sa ponosom tu zastavu. A totalitaritam i demokratija se smenjuju u po svetu kroz celu ljudsku istoriju. Samo je pitanje ko će I za koju svrhu tu temu da upotrebi.