Home Sport Ozljeda Zlomislića na Poljudu: Je li liječnička služba trebala ranije reagirati?

Ozljeda Zlomislića na Poljudu: Je li liječnička služba trebala ranije reagirati?

143
0
Ge3oxt9WEAA9TRH
HNK Rijeka

Tijekom sinoćnjeg Jadranskog derbija na Poljudu, vratar Rijeke Martin Zlomislić pretrpio je ozljedu u 73. minuti nakon sudara s Markom Livajom. U tom trenutku, Zlomislić je nezgodno pao i glavom udario o tlo, ostavši ležati nekoliko minuta. Iako se nakon liječničke intervencije vratio na teren, kasnije je morao biti zamijenjen, a pregled u bolnici potvrdio je da je zadobio potres mozga. Ovaj događaj potaknuo je raspravu u javnosti o tome je li liječnička služba ispravno postupila i trebala li ranije procijeniti da Zlomislić ne može nastaviti utakmicu.


Je li Zlomislić trebao odmah napustiti teren?

Liječnici su na licu mjesta procijenili da Zlomislić može nastaviti utakmicu nakon inicijalnog pregleda. Međutim, vratar Rijeke je u 84. minuti, osjetivši simptome poput vrtoglavice i slabosti, sam signalizirao da više ne može nastaviti igru, nakon čega je iznesen s terena na nosilima. Kasnija dijagnoza potresa mozga postavila je pitanje je li bilo potrebno ranije intervenirati i spriječiti ga da nastavi igru nakon ozljede.


Kako liječnici procjenjuju potres mozga na terenu?

Liječnici na terenu često koriste standardne protokole za procjenu potencijalnih potresa mozga. Ovo uključuje:

  1. Kratak neurološki pregled – procjena svijesti, ravnoteže, pamćenja i govora.
  2. Promatranje simptoma – traže se znakovi poput vrtoglavice, glavobolje, mučnine ili dezorijentacije.
  3. Praćenje ponašanja igrača – ako igrač ne pokazuje znakove ozbiljnijih simptoma, može se dopustiti nastavak igre, uz praćenje njegovog stanja.

Međutim, potres mozga ne mora uvijek odmah pokazivati ozbiljne simptome. Kod Zlomislića je moguće da su se simptomi razvili s odgodom, što može objasniti zašto je kasnije sam procijenio da ne može nastaviti igru.


Reakcije javnosti: Je li sustav zaštite igrača dovoljno dobar?

Ovaj slučaj otvorio je pitanje treba li uvesti strože protokole u nogometu za procjenu ozljeda glave. Dio javnosti kritizirao je odluku da Zlomislić nastavi igru nakon što je udario glavom o tlo, naglašavajući kako bi sigurnost igrača trebala biti prioritet. Situacije poput ove podsjećaju na važnost dodatnih mjera zaštite, poput:

  • Privremenih zamjena za igrače s ozljedama glave, kako bi se omogućilo detaljnije praćenje simptoma.
  • Neovisnih liječničkih procjena, kako bi se izbjegao pritisak okoline ili momčadi na nastavak igre.

Zlomislić pokazao hrabrost, ali po kojoj cijeni?

Unatoč ozljedi, Zlomislić je pokazao veliku hrabrost nastavljajući igru, ali pitanje ostaje – je li njegova odluka, kao i odluka liječničke službe, bila u njegovom najboljem interesu? Potres mozga može imati ozbiljne posljedice, a rana intervencija često je ključna za sprječavanje dodatnih komplikacija.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here