Home Vijesti Panika u Vladi: Na bubanj ide i riječka luka!

Panika u Vladi: Na bubanj ide i riječka luka!

3
lukarijeka
lukarijeka

U tijeku su pripreme za golemu i paničnu rasprodaju preostale državne imovine s ciljem krpanja rupa u proračunu. Kako saznaje novi Globus, u planu je rasprodaja udjela države u 28 tvrtki. U iduća dva mjeseca u privatizaciju idu morske luke Rijeka, Ploče, Zadar i Šibenik, Hrvatska lutrija, Croatia Airlines, Narodne novine, riječna luka Vukovar i Petrokemija

Uroku od dva mjeseca u privatizaci­ju idu sve četiri pomorske luke (Rijeka, Ploče, Zadar, Šibenik), zatim Hrvatska lutrija, Croatia Airlines, Narodne novine, riječna luka Vukovar i Petrokemija – izjavio je u ponedjeljak za Globus predstojnik Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) i jedan od najbližih suradnika premijera Zorana Milanovića Mladen Pejnović. U Vladi ovu rasprodaju nazivaju ‘Drugi krug privatizacije’.

Riječka luka tako ulazi među devet poduzeća koja bi se rasporadala u najkraćem roku. Država u poduzeću Luka Rijeka danas ima nešto manje od 85 posto vlasništva.

U drugoj fazi koja bi trebala uslijediti iduće godine taj obujam će narasti. Privatnim ulagačima tada se namjerava ponuditi još 19 kompanija. Prema Globusovim informacijama, riječ je o Hrvatskoj pošti, ACI-ju, Jadroliniji, sedam zračnih luka (Osijek, Pula, Rijeka, Zadar, Split, Dubrovnik, Zagreb), tu je i Imunološki zavod, Croatia banka, APIS, Brijuni, Brodarski institut, Hrvatska brodogradnja – Jadranbrod, Club Adriatic, Park Prevlaka i Zrakoplovno-tehnički centar Velika Gorica.

Dio stručnjaka pribojava se da bi zapravo drugim krugom privatizacije mogao dominirati model ‘daj što daš’.

3 COMMENTS

  1. Pa ako se privatizira Luka Rijeka i Jadrolinija valjda će i novi vlasnici dovesti i kadrove koji nisu po SDP-u ugurani u te firme. Vidjeti ćemo na što će sličiti ta privatizacija, i tko će kupiti što čistim novcima, a neće biti iz nerazvijenih zemalja s američkim pasošima. Kako je bilo do sada, teško da će država tu što profitirati da otplati dugove, a samo će se povećati broj nezaposlenih i nasilu umirovljenika.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here