Home Vijesti Papa Ratzinger je branio svećenika pedofila

Papa Ratzinger je branio svećenika pedofila

620
0

Službeni dokumenti pokazuju kako bivši nadbiskup Joseph Ratzinger — kasnije papa Benedikt XVI. — i njegov nasljednik Reinhard Marx nisu uspjeli ispravno postupiti s osumnjičenim pedofilom. Unatoč brojnim optužbama za zlostavljanje, nadbiskupija je svećeniku dopustila nastavak rada s djecom.

Svećenik H. uložio je mnogo truda u svoju molbu. Jednog ljetnog poslijepodneva 1980. kopirao je fotografije i članke iz lokalnih novina i crkvenih biltena i dao opsežan opis svog predanog rada s mladima u münchenskoj župi sv. Johannesa Evangelista, kako bi se preporučio za višu službu.

Svoj zahtjev predao je izravno tadašnjem poglavaru nadbiskupije. Na kovertu je napisao “Osobno uručiti Njegovoj Eminenciji kardinalu Josephu Ratzingeru” i uručio pismo izravno primatelju ujutro 31. srpnja 1980., kako se danas prisjećaju članovi katoličke župe. H. je rekao kolegama u župnom dvoru da u svojoj 32. godini osjeća da pomalo stari za službu svećenika; htio je sada imati svoju župu.

Čini se da je “Njegova Eminencija” pozabavila pismom. U svakom slučaju, razočarani svećenik je kasnije rekao članovima svoje župe da kardinal Ratzinger smatra da H. treba zasad ostati na svom položaju u St. Johannes Evangelistu, budući da je stari svećenik često bolestan, a bio je toliko popularan među mladima ljudi u susjedstvu.

Rasvjetljavanje slučaja zlostavljanja

Sve se to dogodilo prije 30 godina. Danas dosad nepoznati dokumenti, kao i svjedoci koji potvrđuju dostavu pisma, bacaju novo svjetlo na slučaj nasilnog klerika H., koji je prvi put izašao u javnost u ožujku 2009. — kao i na ulogu pape Ratzingera.

Prema navodima, tijekom svog mandata u Münchenu, Ratzinger nije posvetio dovoljno pažnje vrsti dužnosti koje su dodijeljene navodnom pedofilu H. unatoč masovnim optužbama za zlostavljanje protiv svećenika, nadbiskupija na čelu s Ratzingerom dopustila je H. da nastavi baviti se crkvenim radom s djecom i mladima.

Već godinama se vrlo malo napreduje u rasvjetljavanju ovog slučaja. To je djelomično zato što je sadašnji nadbiskup Münchena Reinhard Marx, kojeg je papa promovirao u kardinala, brzo odlučio da je stvar riješena.

H. je prebačen u München u siječnju 1980. nakon što je navodno seksualno zlostavljao više dječaka u svojoj matičnoj biskupiji Essen. Pod Ratzingerovim vodstvom, Münchenska nadbiskupija je 15. siječnja 1980. izričito odobrila H.-ov premještaj. Odlučeno je da se klerik podvrgne terapiji.

Bez sumnje

Nedavno otkriveni dokumenti sada pokazuju da u Münchenu nije moglo biti sumnje u svećenikovu prethodnu povijest. Šef osoblja u Essenu obavijestio je Ratzingerova šefa osoblja telefonom i pismenim putem da, u vezi s H., “postoji rizik koji nas je potaknuo da ga odmah udaljimo iz župe.” Nadalje, rekao je da je “podnesena službena žalba od strane članova župe”.

Ali njegove žrtve i dalje uzalud čekaju pravo razjašnjenje stvari. Wilfried Fesselmann, na primjer, koji kaže da ga je H. zlostavljao 1979., pisao je papi Benediktu XVI. prošlog svibnja. Iz Kongregacije za nauk vjere odgovorili su: “Vaš zahtjev je u obradi”. Od tada s njima ništa nije čuo. Münchenska nadbiskupija također je suzdržana komentirati slučaj, unatoč činjenici da je Marx obećao: “Želimo učiniti sve da ovo raščistimo — nećemo skrenuti pogled, umanjiti to ili upirati prstom u druge.”

“Činjenica da je nadbiskup Marx sada proglašen kardinalom”, kaže Fesselmann, “čini se kao nagrada za pomoć papi.” Doista, Marx, bio je najmlađi kardinal u Njemačkoj.

U proljeće 2010. afera u Münchenu izazvala je veliku pometnju. U početku se činilo da će skandal zlostavljanja zahvatiti Ratzingera osobno. Uostalom, pedofil kojeg je primio u nadbiskupiju u Münchenu mogao je tamo nastaviti raditi kao pastor tri desetljeća i pronalaziti nove žrtve — unatoč činjenici da je 1986. optužen za novčanu kaznu i uvjetnu kaznu za zlostavljanje školaraca.

Kontrola štete

Marx i njegov ured za tisak odmah su krenuli u kontrolu štete: rekli su da je kardinal Ratzinger samo sudjelovao u odluci da se H. prihvati u Münchenu u svrhu terapije, a inače nisu imali daljnjih saznanja o njegovom kasnijem radu. Prema nadbiskupiji, bivši minhenski generalni vikar Gerhard Gruber djelovao je sam i preuzeo je punu odgovornost.

No, koliko je vjerojatno da bi Ratzingera njegovi najbliži suradnici — generalni vikar i šef osoblja – ostavili u neznanju o H.-ovom slučaju?

Samo dva tjedna nakon što je Ratzinger odobrio prihvaćanje H.-a na terapiju u Münchenu, svećeniku su ponovno dodijeljene pastoralne dužnosti. H. je u životopisu, koji se trenutno nalazi u nadbiskupskom spisu, napisao da je već bio pozvan da “pomogne u pastoralnoj skrbi 1. veljače 1980.” u župi sv. Ivana Evanđelista.

Kako bi uvjerio Ratzingera da treba dobiti vlastitu župu, svećenik je njegovoj molbi priložio primjerak crkvenog glasila svoje sadašnje župe. To uključuje i članak u kojem s ponosom opisuje svoja postignuća u radu s djecom i mladima. Na primjer, 4. travnja 1980. – drugim riječima, manje od tri mjeseca nakon premještaja iz disciplinskih razloga – pisao je o hodočašću koje je organizirao s “20 do 25 djevojaka i mladića”.

‘Atletske sposobnosti’

U lipnju je napisao da je “150 altarista iz župa našeg dekanata” održalo svoj glavni minhenski skup u njegovoj župi. H. je u svom članku oduševljeno hvalio “spretnost”, “maštovitost” i “sportsku sposobnost” mladih tijekom sportskih događaja u “Altar Boys’ Cupu”.

U kasnijem izdanju crkvenog biltena, priča o svećeniku obavijestila je čitatelje da je njegovo “intenzivno duhovno savjetovanje djece” bilo ključno u pomaganju crkvi da “utrostruči broj poslužitelja oltara u roku od dvije godine”. U članku se također spominje da je tijekom vjeronauka pomogao “osobito mladima” da steknu “novo vrednovanje radosne poruke Crkve” i da je “obogatio tradiciju dječjeg vjeronauka”.

Je li ovako izgledala terapija za pedofile u minhenskoj nadbiskupiji 1980. godine, pod krajnjom odgovornošću Ratzingera? To je pitanje koje sada ne postavljaju samo žrtve.

Ispitivanje 8000 datoteka

Marxov ured za medije objavio izjavu u kojoj se kaže da nema novih otkrića u crkvenoj istrazi H. Prema priopćenju za tisak, Ratzinger nije znao ništa: “Također nismo pronašli pismo H. Ratzingeru u dosjeima .”

Marx i njegov tim smatraju da daljnji upiti izvana nisu osobito korisni. I dalje stoje iza izjave odanog generalnog vikara.

Za njih je slučaj H. ionako samo jedan od mnogih. “Trenutno imamo vanjsko odvjetničko društvo koje ispituje 8000 dodatnih osobnih dosjea”, rekao je glasnogovornik. (Spiegel)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here