Home Vijesti Pinezić: Ono što više neće biti obiteljski smještaj, bit će smještaj za...

Pinezić: Ono što više neće biti obiteljski smještaj, bit će smještaj za dugoročni najam stranih radnika iz siromašnih dalekoistočnih zemalja

138
0

Županijska skupština Primorsko-goranske županije usvojila je Deklaraciju o zaštiti tradicionalnog obiteljskog smještaja, kojom se pružanje turističkog smještaja kod domaćina definira kao strateška grana razvoja hrvatskog turizma. Deklaracija naglašava da obiteljski turistički smještaj mora zadržati postojeći porezni tretman, bez novih nameta i povećanja trenutnih obveza.

Županijski vijećnik Unije Kvarnera Nedo Pinezić ističe ciljeve zakonske reforme zbog koje je i donesena deklaracija:

– Glavni cilj je potpuno ukinuti iznajmljivanje stanova turistima u zgradama s više od 4 stana različitih vlasnika i svesti obiteljski smještaj na 25 -30% ukupnog smještajnog kapaciteta. Ono što više neće biti obiteljski smještaj, bit će smještaj za dugoročni najam stranih radnika iz siromašnih dalekoistočnih zemalja. Manjak kapaciteta nakon odjave rješenja iznajmljivača nadoknadit će se izgradnjom i prodajom luksuznih objekata uz samo more. Te objekte će kupiti i iznajmljivati imućni stranci, a servisirati će ih siromašni radnici koji će biti smješteni u odjavljenim apartmanima u gradovima i turističkim mjestima, smatra Pinezić.

Ključni ciljevi deklaracije

Deklaracija predlaže posebni povlašteni porezni tretman za domaćine, uzimajući u obzir značaj obiteljskog turizma za lokalnu zajednicu. Također, jedinice lokalne samouprave trebale bi ostati jedine ovlaštene za određivanje visine paušalnog iznosa po smještajnoj jedinici.

Zaključno, postojeći prijedlozi zakona kojima se regulira ova materija trebali bi se povući iz saborske procedure te ponovno usuglasiti sa zainteresiranom zajednicom, uključujući udruge malih iznajmljivača i turističke djelatnike.

Povijesni značaj obiteljskog smještaja

Obiteljski smještaj ima dugu tradiciju u Hrvatskoj, koja seže još u doba Dubrovačke Republike. Primjer iz 1818. godine, kada je austrijski car Franjo I. odsjeo u kući obitelji Gozza u Dubrovniku, svjedoči o poĎtcima organiziranog smještaja kod domaćina. Ovakav oblik turizma bio je temelj razvoja hrvatskog turizma, posebno na području Primorsko-goranske županije.

Statistički podaci o obiteljskom smještaju

Prema podacima iz 2023. godine, od ukupno 204.733 postelje u komercijalnom smještaju na Kvarneru, 123.000 otpada na obiteljski smještaj. Taj segment sudjeluje s 45% u ukupnom turističkom prometu Primorsko-goranske županije, dok prihod od iznajmljivanja smještaja participira u dohotku za oko 80.000 stanovnika županije, što čini trećinu ukupnog stanovništva.

Akcija mladih – Unija Kvarnera i prijedlozi za budućnost

Akcija mladih – Unija Kvarnera, na čelu s Županijskim vijećnikom Nedčom Pinezićem, pokrenula je donošenje deklaracije. Pinezić ističe potrebu za ograničenjem iznajmljivanja stanova u zgradama s više od četiri stana različitih vlasnika te povećanjem udjela pravih “domaćina” u obiteljskom smještaju na 25-30% ukupnih kapaciteta. Time bi se dodatno ojačala podjela između domaćina i rentijera, čuvajući autentičnost hrvatskog turizma.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here