Home Najnovije Požar skladišta Elgrada: Grad Rijeka odgovornost za hidrantsku mrežu prebacio na tvrtku...

Požar skladišta Elgrada: Grad Rijeka odgovornost za hidrantsku mrežu prebacio na tvrtku ‘Cvjećarstvo’

369
0
Obersnel se pohvalio jedinim hidrantom, iz Grada Rijeke tvrde da nije njihov!

Iako je vrlo brzo osumnjičen krivac za uzrok požara koji je s noći petka na subotu progutao većinu skladišta tvrtke Elgrad, ostala su otvorena pitanja vezana uz protupožarnu zaštitu cijele radne zone na području kojem je bio na raspolaganju samo jedan hidrant. Također, pojavile su se i informacije prema kojima pritisak vode iz jedinog hidranta nije bio dovoljan za učinkovito gašenje tako velikog požara.

Obersnel: Imamo jako razvijenu hidrantsku mrežu

Unatoč tome, probleme s nedovoljno razvijenom hidrantskom mrežom na području zahvaćenom požarom nekoliko je puta nakon požara pokušao demantirati gradonačelnik Vojko Obersnel.
– U Rijeci imamo jako dobro razvijenu hidrantsku mrežu, ali za ovakav požar i s ovoliko vozila s kojih se gasila vatra naravno da sami hidranti nisu mogli biti dovoljni izvor vode, istaknuo je gradonačelnik dan nakon požara te se pohvalio jednim hidrantom 4 metra ispred izgorjelog skladišta.
– U laži su kratke noge, a nekima raste i nos, zaključio je aludiravši na informacije prema kojima u poslovnoj zoni nema hidranata.

Vatrogasci: Na tako širokom prostoru mreža hidranata bi morala biti razgranata

Međutim, s takvom se ocjenom ne slažu vatrogasci, a zapovjednik JVP Grada Rijeke Hinko Mance potvrdio je probleme sa hidrantima.
– Na tom širokom prostoru tek je jedan hidrant, mreža hidranata bi morala biti razgranata, posebno uz takve objekte u kojima se može očekivati veliki požar, zaključio je.

Zbog ovako različitih tumačenja, postavili smo gradskoj upravi nekoliko pitanja vezana uz kriterije temeljem kojeg je izgrađena hidrantska mreža te plan protupožarne zaštite radne zone.

Grad Rijeka: Hidranti nisu naši nego od privatne tvrtke!

Iz Grada Rijeke su nam odgovorili kako je Komunalno društvo Vodovod i kanalizacija, sukladno zakonu, dužno osigurati hidrantsku mrežu na javnim površinama dok na privatnim zemljištima i u privatnim objektima to moraju, ovisno o namjeni tih objekata, osigurati njihovi vlasnici.

Sreća u nesreći je izostanak ozlijeđenih i ljudskih žrtava

‘Parking i dvorište uz hale Elgrad su u vlasništvu tvrtke Cvjećarstvo (podaci prema katastarskom planu). Dakle, to nije javna površina na kojoj KD ViK može graditi svoju mrežu. Što se tiče područja Škurinja i lokacije „Elgrad“ (privatno vlasništvo) u neposrednoj blizini ne postoji ogranak javne vodoopskrbne mreže pa samim time nema hidranata u nadležnosti KD ViK. U okolici Elgrada postoji pet javnih hidranta i na svima tlak uvelike prelazi propisanih minimalnih 2,5 bara. Na području Elgrada i ostalih objekata (Konzum, Pet centar itd.) postoji interna hidrantska mreža čiju ispravnost ne kontrolira niti može kontrolirati Vodovod i kanalizacija. Dakle, ti hidranti nisu na javnoj površini pa stoga i nisu u nadležnosti ViK-a. Hidrant koji se nalazi na prometnici prema vrtnom centru nije na javnoj površini i nije u nadležnosti ViK-a’, zaključuju u Gradu Rijeci te lopticu prebacuju na privatnog vlasnika ili nadležnu službu MUP-a.

Moramo ovdje primijetiti kako prema ovim službenim informacijama grada, jedini hidrant s kojim se gradonačelnik Obersnel pohvalio, uopće nije u nadležnosti ViK-a nego privatne tvrtke. Ukoliko je točna gradonačelnikova procjena prema kojoj se hidrant nalazi 4 metara od skladišta, nije ni postavljen sukladno Pravilniku o hidrantskoj mreži koja propisuje da udaljenost ne smije biti veća od 80 m, niti manja od 5 m od štićenog objekta.

Na kontroli mjera zaštite od požara sudjeluju predstavnici MUP-a

Iz Grada Rijeke su nas uputili kako u postupcima izdavanja lokacijske i građevinske dozvole prema Zakonu o gradnji i Zakonu o prostornom uređenju potrebno je pribaviti posebne uvjete i potvrdu na glavni projekt na temelju kojeg se odobrava gradnja, između ostalog, obavezno je zatražiti potvrdu MUP-a Policijske uprave Rijeka, Sektor inspekcijskih poslova kojom se potvrđuje da je projektna dokumentacija usklađena sa zakonima iz područja zaštite od požara.
‘Na tehničkom pregledu prije izdavanja uporabne dozvole, obavezno kao članovi povjerenstva sudjeluju predstavnici MUP-a te se vrši kontrola izvedenih mjera zaštite od požara što uključuje pitanje hidrantske mreže, vatro dojave, automatskih sustava za gašenje požara i ostale mjere’.

Sreća u nesreći

Na naš upit ispunjavaju li prema saznanjima Grada Rijeke svi zakupci prostora u poslovnoj zoni na Škurinjama, potrebne protupožarne mjere sukladno djelatnosti, iz Grada su odgovorili: ‘Na ovom području poslovne zone izdane su uporabne dozvole u redovnoj proceduri prema Zakonu o gradnji za vrtni centar, trgovački centar Lidl, trgovački centar Merkator i poslovnu zgradu s autopraonicom Parkovi plus neposredno uz rotor, a za koje je ViK osigurao dostatnu količinu vode za redovnu uporabu i hidrantsku mrežu. Ostali objekti legalizirani su prema posebnom zakonu o legalizaciji građevina i nije bilo zahtjeva prema ViK-u za osiguranjem dodatnih količina vode. Rješenje za obavljanje određene djelatnosti izdaje Ured državne uprave, Služba za gospodarstvo’.

Zaključno, sreća u nesreći je da u velikom požaru nije bilo ni žrtava ni ozlijeđenih, materijalna šteta će se već nekako nadoknaditi. Vatrogasci su svoj posao odredili besprijekorno ali u otežanim uvjetima. Iz izjava koje smo prikupili od odgovornih, evidentan je šum u komunikaciji s obzirom na odgovornost i nadležnost za protupožarnu zaštitu na spornom području. Po ovom pitanju zatražili smo i očitovanje policije te ćemo ga objaviti nakon što nam ga dostave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here