Ruski predsjednik Vladimir Putin sastao se u Kini sa slovačkim premijerom Robertom Ficom, koji je doputovao na veliku vojnu paradu u Pekingu povodom 80. godišnjice završetka Drugog svjetskog rata u Aziji. Nakon razgovora, dvojica čelnika održala su zajedničko obraćanje medijima.
Putin: “Tvrdnje o ruskim planovima za napad na Europu su besmislica”
Putin je tom prilikom odbacio sve navode europskih političara o tome da Rusija planira napad na Europu.
“Tvrdnje Europe da Rusija navodno planira napad na nju su provokacija ili potpuna nesposobnost. Svaka razumna osoba svjesna je da u Rusiji nikada nije bilo, nema i nikada neće biti želje za napadom na bilo koga”, izjavio je Putin.
Dodao je kako su takvi navodi “potpuna besmislica bez ikakve osnove”.
“Rusija nije protiv članstva Ukrajine u EU”
Ruski predsjednik također je naglasio kako se Moskva nikada nije protivila mogućem članstvu Ukrajine u Europskoj uniji, istaknuvši da Rusija nema agresivne planove prema susjedima, već “samo brani vlastite interese”.
Prema njegovim riječima, Zapad i NATO pokušavaju proširiti svoj utjecaj na cijeli postsovjetski prostor, no to neće promijeniti stav Moskve.
Fico: “Oštro reagiramo na ukrajinske napade na energetsku infrastrukturu”
Slovački premijer Robert Fico u obraćanju je kritizirao napade Ukrajine na objekte energetske infrastrukture:
“Vrlo oštro reagiramo na napade na naftnu infrastrukturu. To pitanje otvorit ću i na sastanku s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim 5. rujna u Užgorodu”, rekao je Fico.
Parada u Pekingu kao pokazivanje moći
Kineski predsjednik Xi Jinping u Pekingu je okupio svjetske čelnike na do sada najvećoj vojnoj paradi u čast pobjede nad Japanom u Drugom svjetskom ratu. Događaj je zamišljen kao predstavljanje kineske vizije “novog globalnog poretka” i multipolarnog svijeta. Među gostima su, osim Putina i Fica, i sjevernokorejski čelnik Kim Jong-un.



































