Na Jadranskom trgu u Rijeci nedavno je opet na površinu izašao skriveni riječki potok Dolac-Andrejšćica. Potok je dugo čekao svoj trenutak da probije put prema van, odnosno prema moru, piše Lokalpatrioti Rijeka. Ovaj izvor simbolizira prirodnu snagu koju je čovjek pokušavao obuzdati, no ona se kontinuirano bori za svoj put. Rijeka je poznata po brojnim skrivenim izvorima. Malo naših sugrađana je upoznato s činjenicom da između Brajde i Školjića nalazi se najmanje sedam izvora skrivenih ispod gradskog asfalta i betona.
Karta riječkih izvora iz 2011. godine
Jedna od najrelevantnijih karta riječkih izvora, izrađena davne 2011. godine. Karta je nastala iz hobija i na temelju tada dostupnih podataka. Iako ne uključuje pritoke, može se reći da je karta prilično precizna. Primjerice, lokacija izvora na Žabici točno je označena. Pri izvođenju radova na tom području, sve je odmah bilo poplavljeno, što potvrđuje prisutnost podzemnih vodenih tokova. Isto vrijedi i za područje Belog kamika, gdje su ronioci morali intervenirati kako bi omogućili nastavak radova.
Međutim, zbog novih saznanja i tehnološkog napretka, moguće je da bi se karta danas mogla dodatno poboljšati i preciznije prikazati sve vodene tokove, uključujući one razgranate pritoke koje prvotna karta nije uspjela zabilježiti.

Najbogatiji riječki potok – Lešnjak
Jedan od najznačajnijih izvora u Rijeci je izvor Lešnjak, smješten u blizini Sjemeništa i njihovih vrtova. Ovaj izvor bogat vodom proteže se ispod grada te se ulijeva u more ispod starog gata Molo Adamich, današnjeg Gata Karoline. Lešnjak je jedan od bujnijih izvora u gradu, a njegova složena mreža podzemnih tokova zaslužuje bolju vizualizaciju na kartama koje se koriste za planiranje i održavanje riječkog vodovodnog sustava.



































