Klub vijećnika HDZ-a reagirao je na intervju s direktoricom Rijeka 2020 d.o.o. Eminom Višnjić u „Novom listu“ od 7.12.2019. Njihovo reagiranje prenosimo u cijelosti:
U subotu 7.prosinca 2019. u digitalnom izdanju „Novog lista“ u jutarnjim satima iskazan je intervju s direktoricom trgovačkog društva „EPK 2020.“ gospođom Višnjić. U okviru intervjua nailazi se na slijedeće pitanje:“Je li polemika oko broda Galeb zasjenila druge dijelove programa ili je možda iskaz pluralizma mišljenja?“. Odgovor gospođe Višnjić je:“Žao mi je da ta polemika rijetko, gotovo nikad nije bila konstruktivna i upućena na povijesne, društvene ili političke interpretacije, nego je uglavnom bila ispolitizirana. Vodila se uglavnom u Gradskom vijeću ili oko njega, ili se svodila na banalno pitanje investiranja, razine investiranja bez ikakve usporedbe s nekim drugim projektima….“…“Ispričat će priču o jednom zanimljivom brodu, dijelu naše riječke i hrvatske povijesti koja je vrlo atraktivna i kroz koju se povezujemo s poviješću brojnih zemalja cijelog svijeta…“.
Izlaganje u kontekstu postavljenog pitanja smatramo kontradiktornim i neprihvatljivim. Zašto?
Prvo, diskutirati o povijesnim, društvenim i političkim interpretacijama utjecaja m/b „Galeb“ nikako ne spada u domenu Gradskog vijeća Grada Rijeke. Grad Rijeka je tek jedan od mnogih gradova koji su se prostirali na području zemlje koja se prvo nazivala Federativna Narodna Republika Jugoslavija, a potom Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija. S obzirom na navedeno,naglašavati povijesne, društvene i političke sadržaje u kojima je jednim manjim dijelom plovio m/b „Galeb“ smatramo pretjeranim i neprikladnim. Zapravo fokus diskusije nas oporbenih vijećnika Gradskog vijeća Grada Rijeke o rekonstrukciji m/b „Galeb“ treba biti upravo onako kako smo mi oporbeni vijećnici najčešće i diskutirali. Mi nismo prihvaćali oportunost ulaganja i time zaduživanja Grada Rijeke za potrebe rekonstrukcije m/b „Galeb“. Svoje smo stavove o nefinanciranju rekonstrukcije m/b „Galeb“ izlagali na tri uzastopne sjednice Gradskog vijeća. Tijekom treće sjednice Gradskog vijeća,pred kraj ljeta 2019., glasanjem se odlučilo o kreditnom zaduženju za potrebe rekonstrukcije m/b „Galeb“. Tada je Lista za Rijeku prešla na stranu pozicije u Gradu Rijeci i postala jedan od brojnih satelita SDP-a i njihove poražavajuće financijske politike. Mi oporbeni vijećnici bili smo protiv zaduženja. Naime, Grad Rijeka nije ničiji nasljedni grad.Istodobno, diskutirati pred kraj 2019. o kulturnom, političkom i društvenom utjecaju plovidba m/b „Galeb“ smatramo kulturološki neprihvatljivim.
Drugo, prijava projekta „Turistička valorizacija reprezentativnih spomenika industrijske baštine Grada Rijeke“, koja objašnjava razloge rekonstrukcije m/b „Galeb“ i dijela prostora koji je pripadao tvornici „Rikard Benčić“ smatramo u dijelu koji se odnosi na m/b „Galeb“ profesionalno neozbiljnim i kulturološki tužnim. M/b „Galeb“ nije izgrađen u Rijeci. Taj je brod nakon dizanja s morskog dna ispred Rijeke rekonstruiran u Kraljevici, ne u Rijeci. Jedino nerazumijevanje prostora može stvoriti fikciju da je m/b „Galeb“ dio industrijske baštine Grada Rijeke. To taj brod nije, ni u kojem slučaju.
Smatramo potrebnim da se „Studija izvodljivosti“ o „Šećerani“ i „“M/b „Galeb“ pruži javnosti na uvid. Interesantno bi bilo znati na koja se događanja oslanja naručilac kako bi objektivno opravdao kreditno zaduženja na račun Gradskog proračuna Grada Rijeke sljedećih godina, koliki su pretpostavljeni troškovi i prihodi pa da se vidi neozbiljnost i nekompetentnost u odlučivanju gradske vlasti o trošenju novca svih građanki i građana našeg grada, a na što smo mi i upućivali cijelo vrijeme trajanja rasprave, zaključuje se u regairanju koje potpisuje predjsednik Kluba HDZ-a Josip Ostrogović.



































