Home Mozaik Stručnjaci za san otkrili kako pravilno spavati kod različitih tegoba

Stručnjaci za san otkrili kako pravilno spavati kod različitih tegoba

241
0
pexels olly 3807624
pexels olly 3807624

Spavanje je ključno za održavanje energije i općeg zdravlja, no jeste li znali da položaj spavanja može značajno utjecati na vaše tijelo? Stručnjaci tvrde da prilagođavanje položaja može pomoći kod probavnih problema, urinarnih infekcija, refluksa kiseline i drugih tegoba. Saznajte koji je položaj spavanja najbolji za određene zdravstvene probleme i poboljšajte kvalitetu svog odmora.

Spavanje na lijevom boku – poboljšava probavu

Ako imate usporenu probavu ili zatvor, spavanje na lijevom boku može biti rješenje. Lisa Artis, stručnjakinja za san, objašnjava da ovaj položaj potiče prirodan protok hrane i otpada kroz probavni sustav. Gravitacija pomaže otpadu da se učinkovitije kreće iz tankog u debelo crijevo, smanjujući nelagodu i potičući redovitu probavu. Suprotno tome, spavanje na leđima može usporiti probavu i pogoršati zatvor.

Spavanje na desnom boku – olakšava proljev

Osobe koje pate od proljeva trebale bi spavati na desnom boku. Ovaj položaj pomaže u usporavanju probavnog procesa i smanjuje učestalost stolice, čime doprinosi boljoj regulaciji probave.

Položaj za urinarne infekcije – smanjenje pritiska na mjehur

Kod urinarnih infekcija preporučuje se fetalni položaj ili spavanje na leđima s blago razmaknutim nogama. Ovaj položaj smanjuje pritisak na mjehur i može olakšati simptome. Također, izbjegavajte usko donje rublje kako biste smanjili rizik od prijenosa bakterija.

Položaj za bubrežne kamence – mijenjanje strane spavanja

Ako ste skloni bubrežnim kamencima, trebali biste redovito mijenjati stranu spavanja. Istraživanja pokazuju da 76% pacijenata razvija kamenac na strani na kojoj češće spavaju. Promjena položaja može smanjiti rizik od nakupljanja kamenaca.

Spavanje kod refluksa kiseline – podignut gornji dio tijela

Osobe koje pate od refluksa kiseline trebale bi spavati na lijevom boku s lagano podignutim gornjim dijelom tijela. Ovaj položaj pomaže u sprječavanju vraćanja želučane kiseline u jednjak. S druge strane, spavanje na desnom boku može pogoršati simptome refluksa.

Infekcije uha – izbjegavajte pritisak na pogođeno uho

Ako imate infekciju uha, spavanje s pogođenim uhom okrenutim prema gore omogućuje prirodno isušivanje tekućine i može ubrzati oporavak.

Začepljen nos i kongestija – podignuta glava i ramena

Za smanjenje simptoma začepljenog nosa i kongestije preporučuje se spavanje na leđima s uzdignutom glavom i ramenima. Ovaj položaj olakšava disanje i smanjuje nakupljanje sluzi u nosnim kanalima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here