Home Sport Švedski mediji: Riječani u tjedan dana doživjeli facelifting!

Švedski mediji: Riječani u tjedan dana doživjeli facelifting!

392
0

Švedski mediji izvještaj sa sinoćnje utakmice Djugardensa i Rijeke u Stockholmu počinju konstatacijom da je brzo prošlo tjedan dana od pothvata Šveđana na Rujevici kada su protiv renomiranog protivnika slavili rezultatom 1:2.

Domaćin je uoči utakmice bio pred dilemom hoće li ga pred ciljem omesti pritisak favorita nakon prve dobivene utakmice i radi li se o pravom odnosu snaga dvije ekipe ili tek jednokratnog posrtaja Rijeke koja je prema švedskim medijima na Rujevici izgledala ‘prilično zbrčkano’.

Iako su mnogi mislili da će DIF izaći i pokušati kontrolirati tempo od samog početka i odigrati svoju uobičajenu pobjedničku domaću utakmicu, to se nije dogodilo. Zapravo, veliki dio prvog poluvremena bio je svojevrsni reality check, gdje su se Hrvati očito osjećali povezanijima nego što bi mnogi mislili. Nisu imali vidljivih problema s terenom na Tele2 i opetovano su pokazali dokaze visoke individualne vještine. Zasigurno se činilo da se DIF suočio s timom koji je nedavno prošao kroz facelifting s mnogo novih igrača – ali nisu bili bezopasni ni na koji način.

U isto vrijeme, DIF je djelovao pod stresom i više puta je pokušao igrati višim tempom nego što su mogli savladati. Moćna zvučna kulisa gotovo 20.000 domaćih navijača bila je na trenutke zaglušujuća i možda je uzela svoj danak i mentalno i praktično. Jer kada su igrači poput Pierrea Neuratha Bengtssona i Rasmusa Schüllera vidno petljali s loptom i upadali u nevolje, možda su imali problema sa slušanjem povika svojih suigrača. Istovremeno, osjećalo se da je Rijeka pronašla ključeve za zaustavljanje DIF-a. Nerijetko se radilo o jakim ulascima u tijelo, a čak je i maestralan igrač poput Harisa Radetinca imao problema s kontrolom lopte.

Trebalo je neko vrijeme dok DIF nije ofenzivno zaprijetio. U prvih 25 minuta utakmice uglavnom su bili manje-više potisnuti od strane gostujuće momčadi koja je bila sve bliža domaćem golu. U 23. minuti najgore je bilo kada je Rijeka nakon lijepo izvedenog slobodnog udarca ugurala loptu u mrežu. No, nad Tele2 se prolomio uzdah olakšanja kada je pomoćni sudac podigao zastavicu za potpuno ispravan ofsajd.

DIF je sada bio upozoren i možda je ta situacija probudila tim. Nekoliko minuta kasnije Haris Radetinac zaslužan je za elegantan zglob u dubinu koji je oslobodio Victora Edvardsena. Napadač je majstorski probio loptu pored gostujućeg vratara, ali je uslijedio jegov završni promašaj kraj desne vratnice. Nakon ovoga, DIF je mogao pokrenuti više od igre koja se inače prikazuje na Tele2, s pametnim dodavanjima i mnogim ofenzivnim preklapanjima.

U 30. minuti Isak Hien je u jednom ofenzivnom naletu podigao loptu i proslijedio je do Harisa Radetinca koji je uputio udarac koji je vratar bez problema obranio. Nekoliko minuta kasnije, Magnus Eriksson je pronašao Piotra Johanssona koji je ravnomjerno prošao prema petercu koji je pogodio Asoroa, ali su ga gosti jedva uspjeli izbiti. Neposredno prije odlaska na odmor, najbolja prilika za domaću momčad bila je kada je Asoro promijenio ritam s desne strane šesnaesterca i zatim pogodio na daljnju vratnicu. Načeo je Haris Radetinac i gurnuo loptu prema golu – no Rijeku je spasila greda!

DIF je mogao otići na odmor znajući da je pronašao put do igre koja je bila tako uspješna u prvom susretu – a što se tiče čistih prilika za postizanje pogotka,

Na oduševljenje navijača, i drugo poluvrijeme nastavilo se jednako kao što je završilo prvo. Već u 48. minuti Hampus Finndell je ostao sam ispred i poluvolejem završio prema desnom ubačaju, ali je udarac refleksno obranio vratar gostiju.

U 55. minuti trud domaćih se isplatio. Korner s desne strane ubacio je u peterac i pogodio Hjalmara Ekdala i igrača Rijeke, koji su bili u međusobnom okršaju. Obojica su pala na tlo, no lopta je na trenutak bila ničija i to je bilo sve što je trebalo starom napadaču Isaku Hienu. Središnji branič je krenuo naprijed i uspio pogoditi za 1-0 s dva metra ispred histerične domaće publike.

Gol često može imati veliki psihološki učinak, a to bi također bio slučaj nakon 1-0. DIF je nastavio dominirati kao i prije, no gosti su dulje vrijeme izgledali slomljeno i nisu uspjeli izvesti previše napada. Kada su se podigli, uglavnom su to bili dugi udarci ili svijeće koje su se više ili manje lako mogli ukloniti koordiniranom srednjom obranom.

U 84. minuti DIF je krenuo u napad koji će imati odlučujući značaj u utakmici. Haris Radetinac je loptu prema rubu šesnaesterca uputio na desno krilo na koje je prešao nakon što je Asora zamijenio Wikheim. Radetinac je jednostavnim bočnim dodavanjem u traku izabrao još jednu zamjenu: Emmanuela Bandu. Rijeka je Zambijcu dala taman onoliko prostora koliko mu treba, a on je udarcem uz lijevu stativu uspio postići gol za konačnih 2-0.

S ukupnim rezultatom 4-1 i s malo vremena koje je ostalo na satu, utrka je bila gotova za hrvatsku ekipu – i to se vidjelo. Išlo im je teško dok je raspoloženje na tribinama bilo sve bolje uz pjesmu Always look on the bright side of life.

U sudačkoj nadoknadi psovka strijelcu Bandi izazvala je ogromne emocije i gotovo je došlo do tučnjabve. Treba se nadati da nije bilo rasističkih znakova, ali s obzirom na ono što se dogodilo Joelu Asoru u Rijeci, nažalost, daleko je od toga da je to malo vjerojatno. Bilo je i nekoliko ljudi na tribinama koji su željeli ući i obračunati se s igračima Rijeke, nakon što se netko od gostiju iznervirano napucao loptu u najbliži stajaći dio.

No, osjećaji su se donekle smirili i na kraju je sudac nakon nekoliko opomena odlučio odsvirati utakmicu do kraja – a možda je to bilo i dobro. Igrači DIF-a su umjesto toga morali usmjeriti svoju pozornost na domaće navijače, koji naravno žele kraljevski slaviti igrače nakon ukupnih 4-1 protiv renomiranog protivnika.

Previous articlePogledala mladu, rekla sinu ove 2 riječu, a on ju iste sekunde ostavio usred ceremonije!