Home Biznis Teorije zavjere padaju u vodu? Novo otkriće o sisavcu ključnom za prijenos...

Teorije zavjere padaju u vodu? Novo otkriće o sisavcu ključnom za prijenos korone na ljude!

236
0

Otkriveno je da krijumčareni ljuskavci nose viruse usko povezane s onima koji prožimaju svijet.

Znanstvenici kažu kako bi prodaja životinja na tržnicama za divlje životinje trebala biti strogo zabranjena kako bi se smanjio rizik od budućih epidemija.

Ljuskavci ili pangolini su najčešći sisavci koji su ilegalno prodavani, a koriste se kao hrana i u tradicionalnoj medicini.

U istraživanju objavljenom u časopisu Nature, istraživači kažu da je u postupanju s tim životinjama potreban “oprez”. I tvrde da je potreban daljnji nadzor divljih pangolina kako bi se razumjela njihova uloga u riziku budućeg prijenosa na ljude.

Dvije skupine koronavirusa povezanih s virusom koji stoje iza ljudske pandemije identificirane su u malajskim pangolinima prokrijumčarenim u Kinu, rekao je glavni istraživač dr. Tommy Lam sa Sveučilišta u Hong Kongu.

“Iako njihova uloga kao posredni domaćin izbijanja SARS-CoV-2 još uvijek nije potvrđena, prodaja ovih divljih životinja na mokrim tržištima trebala bi biti strogo zabranjena kako bi se izbjegli budući zoonotski prijenos [životinja sa čovjeka],” rekao je za BBC News.

Šišmiši također sadrže koronaviruse koji su još bliži ljudskom virusu, osim u jednom ključnom području – dijelu koji pomaže virusu da napadne stanice.

“Ovo nam govori da su virusi koji izgledaju prilično prilagođeni ljudima prisutni u divljini”, rekao je ko-istraživač, profesor Edward Holmes sa Sveučilišta u Sydneyu. “Svakodnevno su uključeni šišmiši. Pangolini mogu biti, ali vrlo je moguće da su upletene i druge životinjske vrste.”

Točno je kako je virus preskočio s divlje životinje, vjerojatno šišmiša, na drugu životinju i potom ljude. Šišmiši i ljuskavci su pomiješani ali točan slijed događaja nije poznat.

Pronalaženje virusa u krijumčarenim malezijskim pangolinima pokrenulo je pitanje gdje su se zarazili virusom, rekao je dr. Lam. Je li to bio šišmiš na putu trgovine ljudima u Kinu ili u njihovim rodnim staništima u jugoistočnoj Aziji?

Konzervatori kažu da bi bilo pogubno ako bi otkriće dovelo do daljnjeg progona ugroženog sisavca. Ova životinja se u velikoj koristi u u tradicionalnoj kineskoj medicini, dok joj se meso smatra delikatesom.

“Ovo je vrijeme da međunarodna zajednica izvrši pritisak na njihove vlade da prekinu ilegalnu trgovinu divljinom,” rekla je Elisa Panjang sa Sveučilišta Cardiff, službenica za očuvanje pangolina u terenskom centru Danau Girang u Maleziji.

Kina je zabranila konzumiranje mesa divljih životinja tijekom epidemije. Slični potezi razmatraju se i u Vijetnamu.

Profesor Andrew Cunningham iz Londonskog zoološkog društva (ZSL) rekao je kako je važno ne žuriti se sa zaključcima. “Izvor otkrivenog koronavirusa zaista je nepoznat – možda je to bio prirodni virus ljuskavca ili je skočio s druge vrste između zarobljavanja i smrti.”

I dr. Dan Challender, sa Sveučilišta u Oxfordu, rekao je da je poznato da pangolini posjeduju različite sojeve koronavirusa. “Prepoznavanje izvora SARS-CoV-2 važno je za razumijevanje nastanka trenutne pandemije i za sprečavanje sličnih događaja u budućnosti”, rekao je

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here