Home Vijesti Uprava Novog lista predložila plan restrukturiranja

Uprava Novog lista predložila plan restrukturiranja

1081
0

Uprava Novog lista je početkom tjedna predložila plan financijskog restrukturiranja toga riječkog dnevnika u postupku predstečajne nagodbe, koji uključuje otpis i reprogram obveza, ali i smanjivanje broja zaposlenika.

“Društvo je, u prošlosti, ostvarivalo iznimno dobro poslovne rezultate, uvjetovane nekadašnjom odličnom prodajom tiskanih medija. Međutim, razvoj digitalnih medija, internet, opći pad osobnog standarda uvjetovali su i pad prodaje svih tiskanih medija, pa tako i Novog lista”, piše u planu financijskog restrukturiranja kojeg potpisuje Albert Faggian, većinski vlasnik Novog lista.

Prema tom dokumentu, Novi list je 2011. godinu završio sa značajnim gubitkom da bi u posljednje dvije godine, nakon rigoroznih mjera štednje, otkaza i smanjenja plaća zaposlenicima, uspio “prebroditi krizu i poslovanje opet dovesti u pozitivne trendove”. No bez obzira na maksimalne mjere racionalizacije, list je 2013. godinu iskazao gubitak od 5,1 milijun kuna, da bi taj trend bio nastavljen i u 2014. kada je u prvih pet mjeseci ostvaren gubitak od 19,4 milijuna kuna.

Ukupna potraživanja vjerovnika prema Novom listu, iznesena u nacrtu predstečajne nagodbe, iznose 31,04 milijuna kuna, uz posebno istaknutu tražbinu razlučnog vjerovnika Zagrebačke banke od 12,5 milijuna kuna.

Kako se dalje navodi u planu, kratkoročne obveze Novog lista s 21. listopadom 2014. godine iznosile su 25,85 milijuna kuna. Najvećim dijelom, gotovo 14 milijuna kuna, riječ je o obvezama prema dobavljačima, a znatan iznos, 5,5 milijuna predstavljaju i kratkoročni krediti i pozajmice banaka te obveze prema RH i državnim poduzećima, 3,7 milijuna kuna.

Najveći dug prema državi, 3,33 milijuna kuna, čine dugovi prema Ministarstvu financija na ime poreza i doprinosa za plaće i prireze, a Uprava ih planira podmiriti do dana potpisivanja predstečajne nagodbe.

U operativnom planu restrukturiranja Novog lista istaknuta je kao “osnovna mjera” smanjenje broja radnika “u onom obimu koji neće narušiti kvalitetu novina”. U sklopu toga, već godinu dana provodi se analiza rada svakog pojedinog radnika, posebno u sektoru Redakcije, kaže se u dokumentu.

Još se navodi da je prosječna bruto plaća u Novom listu veća od 11.500 kuna, pa bi postupno smanjenje broja radnika na otprilike 200 podrazumijevalo i uštedu na troškovima osoba od otprilike 9,52 milijuna kuna godišnje.

Predstavnik radnika u Nadzornom odboru Novoga lista Damir Cupać, komentirajući plan financijskog restrukturiranja u dijelu koji se odnosi na smanjenje broja radnika, izjavio je u srijedu za Hinu da Novi list sa sadašnjim brojem ljudi ostvaruje operativnu dobit.

Viškovi radnika mogu se se rješavati samo u skladu sa Zakonom o radu i Kolektivnim ugovorom Novoga lista, a sve ostalo za sada shvaćamo kao jednostranu viziju vlasnika, koji nas je i doveo u sadašnju situaciju, rekao je Cupać.

Po Cupaću, najveći je problem Novog lista nelikvidnost koju stvara nenaplaćivanje dugovanja od drugih tvrtaka vlasnika Novoga lista Alberta Faggiana.(radio rijeka)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here