Home Food & Travel Zašto žudimo za slatkim čak i nakon obilnog obroka?

Zašto žudimo za slatkim čak i nakon obilnog obroka?

478
0
pexels pranjall kumar 150768 19940993
pexels pranjall kumar 150768 19940993

Većina nas poznaje osjećaj kada smo siti, ali unatoč tome, i dalje želimo nešto slatko. Međunarodni istraživački tim predvođen Institutom Max Planck za metabolička istraživanja u Kölnu otkrio je zašto se to događa. Prema njihovim nalazima, iste živčane stanice koje signaliziraju osjećaj sitosti također mogu potaknuti žudnju za šećerom.

Kako mozak reagira na šećer?

Studija, objavljena u časopisu Science, otkriva da su POMC neuroni ključni u ovom procesu. Ove živčane stanice postaju aktivne čim tijelo počne apsorbirati hranu, a istovremeno potiču otpuštanje beta-endorfina, prirodnog opijata u tijelu. Upravo ovaj proces uzrokuje osjećaj nagrade i tjera organizam da unese još više šećera.

Eksperimenti provedeni na miševima pokazali su da oni konzumiraju slatko čak i kada su potpuno siti. Štoviše, mehanizam je pokrenut čak i kada su samo percipirali šećer, bez da su ga zapravo pojeli. Skeniranje mozga pokazalo je da se slična reakcija događa i kod ljudi, pri čemu su opijatski receptori smješteni blizu neurona odgovornih za osjećaj sitosti.

Evolucijska perspektiva: Zašto volimo šećer?

Prema voditelju studije Henningu Fenselauu, ova pojava ima evolucijski smisao. Šećer je u prirodi rijedak, ali je brz i učinkovit izvor energije. Mozak je zato programiran da stimulira unos šećera kad god je dostupan, osiguravajući tako dodatni energetski unos u trenucima kada je to bilo ključno za preživljavanje.

Moguće implikacije za liječenje pretilosti

Ovi nalazi mogli bi imati značajan utjecaj na liječenje pretilosti. Postoje lijekovi koji blokiraju opijatske receptore u mozgu, no njihov učinak na gubitak težine nije toliko izražen kao injekcije za suzbijanje apetita. Fenselau ističe da bi kombinacija različitih terapija mogla biti korisna, ali naglašava potrebu za daljnjim istraživanjima kako bi se pronašli najučinkovitiji tretmani.

Ovo istraživanje pomaže nam bolje razumjeti složene mehanizme u mozgu koji utječu na naše prehrambene navike te može poslužiti kao temelj za razvoj novih strategija u borbi protiv prekomjerne tjelesne težine i poremećaja u prehrani.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here