Home Vijesti 17. Učkarski samanj: Najveći sajam Istre i Kvarnera vraća se na Poklon

17. Učkarski samanj: Najveći sajam Istre i Kvarnera vraća se na Poklon

0
PSX 20240901 163402
Učkarski sajam

Najveći tradicionalni sajam Istre i Kvarnera – Učkarski samanj – i ove će godine okupiti tisuće posjetitelja i ljubitelja tradicije. Sedamnaesto izdanje održat će se u nedjelju, 7. rujna 2025. od 10 do 20 sati, na dobro poznatoj lokaciji u Parku prirode Učka, na prijevoju Poklon.

Program bogat tradicijom i zabavom

Manifestacija će obuhvatiti prodajno-izložbeni i gastronomski dio, kulturno-zabavni program, predstave za djecu te predavanja. Sudjeluje više od 50 izlagača, udruga i organizacija iz Istarske i Primorsko-goranske županije, a kroz program će posjetitelje voditi Robert Ferlin.

Na glavnoj pozornici nastupit će Mauro Staraj & La Banda, Veja i Dellboys Band, a publiku očekuje i nastup folklornih skupina, škola harmonike, te prezentacija autohtonih životinjskih pasmina poput boškarina i ovce pramenke.

Raspored glavne pozornice

  • 11:00 – Škola harmonike Nike Polesa
  • 12:00 – Žejanski kntaduri
  • 12:30 – Folklorna skupina GD “Sokol” Buzet
  • 14:00 – Grupa Veja
  • 16:00 – Prezentacija boškarina
  • 17:30 – Mauro Staraj & La Banda

Predavanja i posebni gosti

U Centru za posjetitelje Poklon posjetitelji će moći poslušati edukativna predavanja, među kojima se izdvaja nastup Vikija Grošlja, proslavljenog slovenskog alpinista koji će podijeliti iskustva s Himalaje.

Obiteljski program i aktivnosti

Za najmlađe posjetitelje tu su predstave Teatra Naranča („Lisica i roda“) i interaktivna igra Učkarski lov na blago, dok će Dellboys Band svirati u Planinskom baru.

Dolazak i prijevoz

  • Automobilom: promet preko Učke odvijat će se jednosmjerno, a posjetitelji ostvaruju sniženu cijenu cestarine kroz tunel Učka (1,50 EUR) uz bonove.
  • Autobusom: organiziran je besplatni prijevoz iz Opatije (Slatina) do Poklona i natrag, u više polazaka tijekom dana.
  • Pješice: planinarska društva Opatija i Knezgrad organiziraju pohod iz Lignja, s polaskom u 10:15 sati.

Izložbeno-prodajni dio i gastronomija

Više od 50 izlagača i OPG-ova predstavit će domaće proizvode – od pršuta, sira, maslinovog ulja, meda, rakije i vina do rukotvorina, ekoloških proizvoda i autohtonih istarskih delicija. Posjetitelje očekuje i bogata ugostiteljska ponuda na tri punkta.

Promocija kulturne i prirodne baštine

Učkarski samanj već 17 godina promiče kulturnu i prirodnu baštinu Parka prirode Učka, podržava lokalne proizvođače i čuva tradicijske vrijednosti Istre i Kvarnera. To je prilika da se posjetitelji upoznaju s nasljeđem, starim zanatima, autohtonim životinjama i jedinstvenim okusima regije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here