Home Vijesti Američki obavještajci: Putin bi u Ukrajini mogao upotrijebiti nuklearno oružje

Američki obavještajci: Putin bi u Ukrajini mogao upotrijebiti nuklearno oružje

181
0
png russia nuclear 886x486
russia nuclear

Procjena koju je iznijela američka Direkcija za nacionalnu obavještajnu službu navodi kako su Ukrajina i Rusija pokazale spremnost za djelomično primirje, no čelnici obje zemlje smatraju da su rizici produženog rata manji od posljedica nezadovoljavajućeg mirovnog dogovora.

Kako prenosi Bloomberg, ova je obavještajna procjena predstavljena u utorak, 25. ožujka, tijekom saslušanja pred Obavještajnim odborom američkog Senata, na kojem su svjedočili visoki američki obavještajni dužnosnici u sklopu godišnjeg izvješća o globalnim prijetnjama.

Prema toj procjeni, iako su Kijev i Moskva spremni testirati djelomično primirje, “čelnici obje strane trenutačno vjerojatno i dalje vide nastavak rata kao manje rizičnu opciju od mirovnog rješenja koje bi bilo nepovoljno”.

Dužnosnici Trumpove administracije žele dogovoriti prekid vatre do 20. travnja, no ukrajinski i europski dužnosnici taj cilj smatraju pretjerano ambicioznim, posebno uzimajući u obzir pokušaje ruskog predsjednika Vladimira Putina da odgodi pregovore.

Putin i Zelenski svjesni rizika

Procjena navodi da Putin trenutno vjeruje kako mu pozitivni trendovi na bojištu omogućuju strateško strpljenje, dok bi za Ukrajinu ustupci teritorija ili neutralnosti bez ozbiljnih sigurnosnih jamstava sa Zapada mogli izazvati domaći otpor i dugoročnu nesigurnost.

Unatoč tome, i Putin i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski svjesni su rizika koje nosi dugotrajan sukob. Procjena ističe da bi dugotrajan rat mogao ozbiljno oštetiti rusko gospodarstvo i dovesti do “neželjene eskalacije sa Zapadom”, dok je za Ukrajinu budućnost zapadne pomoći neizvjesna.

Moskva i dalje ostvaruje napredak na bojištu, a u procjeni se ističe da rat iscrpljivanja ide u prilog ruskoj vojnoj nadmoći. Upozorava se da bi takva strategija mogla dovesti do “postupnog, ali stalnog slabljenja položaja Kijeva, bez obzira na pokušaje SAD-a i saveznika da nametnu veće troškove Moskvi”.

Američke obavještajne službe i dalje upozoravaju na mogućnost da bi Putin mogao posegnuti za nuklearnim oružjem. “Nemogućnost Rusije da ostvari brze i odlučne pobjede, u kombinaciji s ukrajinskim napadima na ruskom teritoriju, i dalje izaziva zabrinutost da bi Putin mogao upotrijebiti nuklearno oružje“, navodi se u izvješću.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here