Home Food & Travel Božićni običaji diljem svijeta: Kako se slavi najradosniji blagdan?

Božićni običaji diljem svijeta: Kako se slavi najradosniji blagdan?

500
0
95cfd527 9e8e 42a8 8be5 c6573e5eba84
AI Ilustracija

Božić je vrijeme radosti, obitelji i tradicije, a svaki kutak svijeta ima svoje jedinstvene običaje koji ovaj blagdan čine posebnim. Od Europe do Azije, običaji se razlikuju, ali zajednička nit svima je slavlje ljubavi, zajedništva i nade. Donosimo pregled nekih od najzanimljivijih božićnih običaja iz različitih dijelova svijeta.


Hrvatska: Badnjak, fritule i polnoćka

U Hrvatskoj Božić započinje Badnjakom, danom priprema za slavlje. Obitelji kite bor, pripremaju ribu i odlaze na polnoćku – ponoćnu misu. Za Božić će stanovnici Istre i Kvarnera ispeći puricu, teletinu ili odojka, kupus s mesom, fuže, a često i domaći kruh. Od kolača se na stolu mogu pronaći fritule, cukerančići, povetice, kiflice, roščići, kroštule, čupavci, orahnjače ili biskupski kruh (biskvit sa suhim voćem).


Filipini: Najduža božićna proslava

Na Filipinima Božić se slavi od rujna do siječnja. Tradicija uključuje Simbang Gabi – devetodnevni niz misa prije Božića te spektakularne ukrase poput ogromnih papirnatih lampiona poznatih kao parols.


Island: 13 božićnih trolova

Na Islandu djeca očekuju posjet 13 božićnih trolova, poznatih kao Yule Lads. Svake večeri od 12. prosinca do Božića, jedan trol posjećuje djecu i ostavlja darove u cipelama ako su bila dobra, ili krumpir ako nisu.


Meksiko: Las Posadas

Meksiko obilježava Las Posadas, devetodnevni festival koji simbolizira Marijinu i Josipovu potragu za skloništem. Proslave uključuju procesije, glazbu, piñate i blagdanske gozbe.


Švedska: Gävle Jarac

U Švedskoj jedan od najpoznatijih božićnih običaja je postavljanje ogromnog slamnoga jarca u gradu Gävle. Jarac je simbol sreće, a svake godine privlači posjetitelje iz cijelog svijeta.


Japan: Božić s KFC-om

Iako Božić nije tradicionalni blagdan u Japanu, KFC je postao nezaobilazan dio proslave. Obitelji unaprijed naručuju božićne menije s prženom piletinom, a blagdan se obilježava skromno, uz ukrašavanje borova i razmjenu darova.


Italija: La Befana

U Italiji, osim Djeda Božićnjaka, djeca čekaju La Befanu, ljubaznu vješticu koja im na blagdan Sveta tri kralja (6. siječnja) donosi slatkiše ili ugljen, ovisno o njihovom ponašanju tijekom godine.


Australija: Božić na plaži

U Australiji Božić pada usred ljeta, pa se često slavi na plažama uz roštilje i morske plodove. Obitelji i prijatelji okupljaju se na otvorenom, a neizostavan dio proslave su pjevanja božićnih pjesama pod zvijezdama.


Njemačka: Advent i Nikolaus

U Njemačkoj je advent najvažnije razdoblje pripreme za Božić. Djeca ostavljaju čizme ispred vrata 6. prosinca, na blagdan Svetog Nikole, a ujutro ih pronalaze ispunjene slatkišima i malim darovima.


Poljska: 12 jela i prazan tanjur

Poljski Božićni ručak, poznat kao Wigilia, uključuje 12 jela koja simboliziraju 12 apostola. Na stolu se ostavlja prazan tanjur za neočekivanog gosta, kao znak gostoljubivosti i zajedništva.


Iako se božićni običaji razlikuju diljem svijeta, zajedničko svima su ljubav, radost i nada. Od ukrašavanja domova do posebnih jela i obiteljskih okupljanja, Božić je vrijeme koje spaja ljude i podsjeća na važnost zajedništva i dobrote.

Gdje god se nalazili, neka vaš Božić bude ispunjen ljubavlju i veseljem!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here