U posljednjih 14 mjeseci Demokrati su osvojili sve više mjesta koja su ranije držali Republikanci. Analitičari kažu da se već stvara “plavi val”, što zabrinjava Republikansku stranku pred srednje izbore.
Demokrati osvajaju republikanske mandate širom SAD-a
Demokrati su osvojili 28 mjesta u državnim zakonodavstvima širom zemlje, čak i u tradicionalno crvenim državama poput Teksasa, Arkansasa i Mississippija.
“Zvono za uzbunu je oglašeno,” rekao je Brendan Steinhauser, konzultant Republikanske stranke iz Teksasa koji je vodio kampanje za Sen. Johna Cornyna i Rep. Dana Crenshawa.
Rezultati ovih izbora pokazuju što birače najviše zanima i mogu utjecati na sastav Kongresa u budućnosti.

Problem (ne)motiviranosti birača
Republikanska stranka mora potaknuti birače s niskom izlaznošću, koji su pomogli Donaldu Trumpu da pobijedi na predsjedničkim izborima.
“Sada smo stranka birača s niskom izlaznošću,” rekao je jedan viši operativac Republikanske stranke. “Kako ćemo natjerati ove birače da izađu na srednje izbore?”
Prvi znak da Demokrati jačaju pojavilo se u kolovozu prošle godine, kada je Iowa izabrala demokratsku kandidatkinju Catelin Drey, preokrenuvši rezultat za više od 20 bodova i prekidajući republikansku supervećinu.
U studenom su Demokrati osvojili tri od šest republikanskih okruga u posebnom izboru u Mississippiju.
“Ljudi jednostavno žele promjenu,” rekao je Brian Robinson, konzultant Republikanske stranke u Georgiji, gdje su izgubili mandat u prosincu.
Ekonomija i biračko povjerenje
Visoke cijene života često se pripisuju Republikanskoj stranci jer drži vlast. Trump je poduzeo neke mjere, poput poticaja tehnološkim tvrtkama i puštanja nafte iz strateških rezervi, kako bi smanjio troškove.
Demokrati šire utjecaj na državnoj razini
Izborni stožer Demokrata odlučio je ciljano djelovati u 42 zakonodavna tijela i uložio 50 milijuna dolara u promjenu sastava legislativa, kako bi spriječio supervećine Republikanske stranke u južnim i srednjezapadnim državama.
Pripreme Nacionalnog odbora Republikanske stranke
Nacionalni odbor Republikanske stranke ima više od 100 milijuna dolara, a Trumpov MAGA PAC 300 milijuna dolara za motiviranje birača.
“Sastali smo se s Bijelom kućom više puta i oni prate ciljane države,” rekao je Brian Schimming, predsjednik Republikanske stranke u Wisconsinu. “Očekujem da će Trump i potpredsjednik JD Vance putovati po ključnim okruzima bliže izborima. Oni su veliki motivatori baze.”
Novi demokratski uspjesi
Demokrati i dalje osvajaju mandate. Bobbi Boudman pobijedila je republikanaca Dalea Finchera u New Hampshireu. U Floridi se 24. ožujka očekuje posebni izbor između Emily Gregory i Jona Maplesa.
“U ovom trenutku imamo sve probleme na našoj strani. Imamo sav zamah na našoj strani,” rekla je Gregory, prenoseći savjet Catelin Drey. “Sve ovisi o vama kao kandidatu da dođete do svakog birača i prenesete poruku.”
Što izbori za Kongres znače za Trumpa
Izbori za Kongres 3. studenog odlučit će hoće li Republikanska stranka zadržati kontrolu nad Kongresom ili će je preuzeti Demokrati.
Ako Demokrati osvoje Zastupnički dom, mogu blokirati predsjedničke zakone. Ako osvoje Senat, mogu spriječiti Trumpa u imenovanjima u kabinet i saveznim sudovima.





































