Opstanak Ukrajine može se osigurati samo ulaskom u NATO ili davanjem Kijevu nuklearnog oružja, rekao je predsjednik Volodymyr Zelensky.
Zelensky je podsjetio da je njegova zemlja pristala predati sovjetsko nuklearno oružje pohranjeno na njezinom tlu u zamjenu za sigurnosna jamstva Rusije, Sjedinjenih Država i Ujedinjenog Kraljevstva prema Budimpeštanskom memorandumu iz 1994. godine.
“Koja je od ovih velikih nuklearnih sila patila? Svi oni? Ne. Ukrajina [je],” rekao je Zelenskyy na samitu Europskog vijeća u četvrtak u Bruxellesu.
“Tko se odrekao nuklearnog oružja? Svi oni? Ukrajina. Tko se danas bori? Ukrajina”, dodao je. “Ili će Ukrajina imati nuklearno oružje i to će biti naša zaštita ili bismo trebali imati neku vrstu saveza. Osim NATO-a, danas ne poznajemo nijedan učinkovit savez.
“Zemlje NATO-a nisu u ratu. Ljudi su svi živi u NATO zemljama. I hvala Bogu. Zato biramo NATO. Ne nuklearno oružje“, rekao je Zelensky.
Ukrajinski čelnik predstavio je u srijedu u kijevskom parlamentu svoj takozvani plan pobjede za okončanje rata s Rusijom. To uključuje osiguravanje pozivnice za članstvo u NATO-u plus nastavak isporuka oružja kako bi se Rusija natjerala za pregovarački stol.
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte izrazio je potporu pridruživanju Ukrajine vojnom savezu, rekavši da je njen put u članstvo “nepovratan”, ali nije precizirao kada će to točno biti.
“Mi ispunjavamo svoje obveze i samo želimo da i drugi ispune svoje, ali za sada nemamo stvarna sigurnosna jamstva”, rekao je ukrajinski dužnosnik blizak predsjedniku za POLITICO nakon što mu je odobrena anonimnost za razgovor o osjetljivoj temi.
Kijev mora dobiti odobrenje sve 32 članice NATO-a da bi se pridružio, ali proruski slovački premijer Robert Fico obećao je blokirati pristupanje Ukrajine sve dok je on na dužnosti.
U međuvremenu, mađarski premijer Viktor Orbán, čiji je odnos sa Zelenskim nestabilnim, također je označio ukrajinski plan pobjede “više nego zastrašujućim”.
Zelensky je u četvrtak rekao da je pozdravio Orbána na samitu čelnika u Bruxellesu. “Vidio sam Viktora Orbána među ostalim liderima danas. I pozdravili smo se. Mislim da to već nije loše,” mrtav je.






































Ne vjerujete gospodinu Mil..oviću?E pa počnite vjerovati što prije!
Čifta bre