Home Kolumne Kako se Darwin pomirio s Japancima (posvećeno reakcijama na izložbu o ‘talijanskim...

Kako se Darwin pomirio s Japancima (posvećeno reakcijama na izložbu o ‘talijanskim koncentracionim logorima’ na Korzu)

1531
2
Propeler spomenik miru i novoaustralsko-japanskom prijateljstvu u Darwinu ; Piše: Danko Švorinić

Na Korzu je nedavno osvanula izložba jezivog naziva ‘Talijanski koncentracijski logori u Hrvatskom primorju’. Organizatori izložbe, lokalna udruga antifašista i Grad Rijeka, nisu imali dovoljno takta da barem nazivom izložbe razdvoje narod od zločinaca koji su činili zločine u ime naroda. Uslijedile su reakcije predstavnika talijanske zajednice ali i mnogih Hrvata koji se ne slažu s principom kolektivne krivnje naroda 78 godina nakon završetka Drugog svjetskog rata. Trebamo li kao grad službeno obilježavati samo tragične događaje i žrtve Drugog svjetskog rata ili su se u proteklih gotovo osam desetljeća dogodile i neke lijepe stvari koje mogu poslužiti u izgradnji mostova među narodima i kulturama? Zaslužuje li Rijeka (Fiume) i spomenik miru i zajedništvu kultura koje su ju izgradile?

Ovo je priča o jednom ljepšem primjeru iz dalekog Darwina u Australiji koji je i danas traumatiziran japanskim bombardiranjima u kojima je tijekom Drugog svjetskog rata porušen veći dio grada.

Kada su Japanci bombardirali Darwin 1942., nitko nije očekivao da će se 17 godina kasnije vratiti počistiti štetu koju su napravili. Japanska tvrtka, Fujita Salvage Company, stigla je u Darwin 1959. kako bi uklonila mnoge velike brodske olupine koje su još uvijek bile u luci. Ovaj posao postao je simbol poslijeratne pomirbe, a lopatica propelera izvađena sa olupine američkog broda postala je spomenikom ponovno uspostavljenog prijateljstva Japana i Australije.

Fujitin tim za spašavanje živio je na brodu MV British Motorist tijekom dvogodišnje misije spašavanja. Jedan kuhar i četiri kuhara hranili su posadu od 120 ljudi. Na fotografiji ispod su prikazani kako slave Novu godinu 1961. Ronioci bi se spuštali u vodu kako bi rezali i raznosili metalni otpad u manje dijelove koristeći dinamit i podvodne plinske baklje. Vještine ovih profesionalnih ronilaca često su bile međugeneracijske i njihovo je umijeće uvelike poštovalo lokalno stanovništvo Darwina. Bio je to opasan posao i jedan je ronilac umro tijekom operacije spašavanja.

Iako su antijapanski osjećaji bili jaki u Darwinu 1950-ih, mnoge istaknute ličnosti Darwina bile su pozivane na brod MV British Motorist na ručak s Ryugom Fujitom i njegovom obitelji tijekom operacije spašavanja. Posjetitelji su bili počašćeni japanskim pivom i sushijem, što je bila rijetkost u tadašnjoj Australiji.

Ryugo Fujita je bio uvjereni pacifist, a operaciju čišćenja luke Darwin smatrao je svojim životnim dijelom. Njegov nadgrobni spomenik u Japanu bio je obilježen lopaticom propelera transportnog broda USAT Meigs spašenog iz dna luke. Stajao je tamo do 2017. kada je lopatica vraćena Darwinu. Danas se nalazi pred crkvom ujedinjenja (Darwin Memorial Uniting Church). Postala je simbolom uzaludnosti rata i posveta miru.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here