Home Mozaik Oslobođen čovjek koji je pred više od pedeset godina osuđen na smrt:...

Oslobođen čovjek koji je pred više od pedeset godina osuđen na smrt: dokazi su bili krivotvoreni

126
0
pexels rdne 6064890

Novo suđenje je pokazalo da su dokazi protiv Iwao Hakamade, koji sada ima 88 godina, bili krivotvoreni

Sud u Shizuoki u središnjem Japanu u četvrtak je oslobodio svih optužbi bivšeg profesionalnog boksača Iwaoa Hakamadu. On je 1980. pravomoćno bio osuđen na smrt za četiri ubojstva počinjena 1966., a za koja je tvrdio da je nevin. Hakamada, koji sad ima 88 godina, u zatvoru je proveo gotovo pola stoljeća. Ako se kao početak pritvora uzme prva presuda iz 1968. godine, on se smatra najdužim zatvorenikom na svijetu koji je čekao izvršenje smrtne presude

Samo je još u Japanu i SAD-u predviđena smrtna kazna

Njegov je bio jedan od najpoznatijih pravosudnih slučajeva u Japanu, jedinoj zemlji G7 uz Sjedinjene Države u kojoj je još uvijek predviđena smrtna kazna.

Optužen za ubojstvo šefove obitelji, osuđen na smrt

Činjenice zbog kojih je Hakamada osuđen datiraju od 30. lipnja 1966., kada je obitelj njegovog tadašnjeg šefa pronađena mrtva u Shizuoki, jugozapadno od Tokija. Policija je ispitala Hakamadu, ali ne pronašavši nikakve dokaze ni moguće motive, pustila ga je na slobodu. Međutim, mjesec dana kasnije istražitelji su ga ponovno uhitili na temelju tragova benzina i krvi pronađenih na njegovoj pidžami. Optužili su ga da je nožem izboo svog šefa, njegovu ženu i njihovo dvoje djece, da im je zapalio kuću i ukrao novac.

Natjerali ga da prizna

Nakon dvadeset dana pritvora i ispitivanja, koja su prema izvješćima njegovih odvjetnika i nekih nevladinih udruga trajala i do 15 sati u komadu, Hakamada je priznao. Tijekom prvog suđenja, međutim, izjasnio se da nije kriv, a kasnije je rekao da su ga tukli, mučili i tjerali da prizna.

Proveo 35 godina čekajući smrtnu kaznu

U kolovozu 1967., 14 mjeseci nakon ubojstva, u spremniku misa, fermentiranog začina na bazi soje, u tvornici u kojoj je radio pronađena je krvava odjeća. Prema tužiteljstvu, ta je odjeća pripadala osobi koja je ubila obitelj. Hakamada je proglašen krivim za ubojstvo i palež te je u rujnu 1968. osuđen na smrt usprkos optužbama koje su bile pune nedosljednosti. Nitko drugi nikada nije bio istražen. Kaznu je u drugom stupnju ratificirao Visoki sud u Tokiju i konačno Japanski Vrhovni sud 1980. Odmah nakon pravomoćne presude, Hakamada je prebačen u smrtnu kaznu. Tamo je ostao otprilike 35 godina, do 2014., kada je osuđenik pušten iz zatvora.

Pravna bitka za novo suđenje

Odmah nakon pravomoćne osude, Hakamada je započeo pravnu bitku za novo suđenje na temelju priznanja za koje je rekao da je bilo iznuđeno i dokaza koje su njegovi odvjetnici smatrali nepouzdanima. Japanski tužitelj tvrdio je da su mrlje krvi na odjeći tamnocrvene, dok su njegovi odvjetnici tvrdili da su nakon više od godinu dana uronjene u spremnik trebale izaći bez boje. Nadalje, neka od te odjeće bila je manja od veličine koju je nosio Hakamada. Međutim, prema tužiteljstvu, skupila se upravo zato što je bila uronjena u tekućinu.

DNK test potvrdio da je pogrešno osuđen na smrt

S vremenom je njegov slučaj počeo privlačiti pozornost čak i izvan Japana, a 2008. njegovi su odvjetnici dobili rezultate analize. Krv prisutna na odjeći pronađenoj u spremniku podvrgnuta je DNK testu. Utvrđeno je da je krv nekompatibilna s onom Hakamade i s onom ubijenih ljudi.

2014. godine, nakon gotovo pedeset godina zatočeništva, Hakamada je pušten iz zatvora do novog suđenja. Sudac Hiroaki Murayama presudio je da “odjeća nije optuženikova”. Sudac je ustvrdio da je “nepravedno zadržavati ga dalje, s obzirom da je mogućnost njegove nevinosti postala jasna”.

Prihvaćena žalba obrane

2018. Visoki sud u Tokiju nije uvažio DNK test. Slučaj je završio na Vrhovnom sudu Japana, koji je 2020. prihvatio žalbu obrane. Vrhovni sud je tako vratio slučaj Visokom sudu u Tokiju. Pozvali su se na procijeni treba li se smrtna kazna smatrati valjanom. Pitanje sada treba li održati novo suđenje usredotočeno upravo na pouzdanost glavnog dokaza za koji je osuđen, kako je konačno utvrdio u ožujku 2023.

Konačna presuda

Sud u Shizuoki je u četvrtak 26. rujna presudio da je Hakamada nevin te je također zaključio da su istražitelji iznijeli lažne dokaze protiv njega. Zbog njegovog nesigurnog zdravstvenog stanja dopušteno mu je da ne bude prisutan na sudu. Na sudu se pojavilo 500 ljudi kako bi svjedočili čitanju presude. Mnogi od njih klicali su uzvikujući “banzai”, što na japanskom znači “hura”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here