Home Kolumne Znanstveni skup ‘Mostovi među državama: Multinacionalni gradovi Europe u interkulturalnoj perspektivi’ u...

Znanstveni skup ‘Mostovi među državama: Multinacionalni gradovi Europe u interkulturalnoj perspektivi’ u Rijeci

337
0
Znanstveni skup vizuali Cover
Znanstveni skup

Dana 12. studenog 2024., u riječkoj gradskoj vijećnici, održat će se znanstveni skup pod nazivom ‘Mostovi među državama: Multinacionalni gradovi Europe u interkulturalnoj perspektivi’. Skup organiziraju udruga Slobodne Države Rijeka i Fondacije Coppieters, uz podršku Primorsko-goranske županije i Società di studi fiumani.

Tema i cilj konferencije

Konferencija je posvećena istraživanju interkulturalne baštine multinacionalnih gradova koji su kroz povijest bili dio dviju ili više država. Fokus konferencije bit će na gradovima kao što su Rijeka/Fiume, Trst/Trieste, Novi Sad/Újvidék, Danzig/Gdańsk, i Dimitrovgrad/Цариброд. Ovi gradovi, sa svojom složenom poviješću promjena granica i političkih vlasti, predstavljaju mostove između različitih kultura i nacija. Konferencija će ispitati njihov doprinos izgradnji interkulturalne Europske unije te njihov potencijal u budućim procesima unutarnjeg i vanjskog proširenja EU.

Sudionici i teme konferencije

Na konferenciji će govoriti niz stručnjaka i istraživača iz više europskih zemalja, a svaki će sudionik pružiti jedinstven pogled na povijest i interkulturalne izazove gradova koje predstavljaju. Uvodno predavanje temu Gradovi kao mostovi EU, iznijet će Damir Grubiša.

Rijeka/Fiume:

  • Giovanni Stelli: “Nacija i nacionalizmi na istočnoj jadranskoj obali u 19. stoljeću, s posebnim fokusom na Fiume.”
  • Dr. Marino Micich: “Doprinos Rijeke europskom dijalogu kroz djelovanje Udruge za studije Fiume (1990-2024).”
  • Ivan Jeličić: “Socijalisti Fiume kao poveznica između Mitteleurope i Italije.”
  • Imre Juhasz: “Rijeka kao corpus separatum pripojeno Ugarskoj svetoj kruni.”

Trst/Trieste:

  • Raoul Pupo: “Od utvrde do mosta: Trst od graničnog grada do grada na granici”
  • Štefan Čok: “Slovenci Trsta: Između sjećanja na prošlost i vizije budućnosti.”

Novi Sad/Újvidék:

  • Vojislav Martinov: “Trg Slobode u Novom Sadu od druge polovice 19. stoljeća do 20. stoljeća kao refleksija promjena u hegemonijskim identitetima javnog prostora grada.”
  • Maria Silađi: “Bulevar reprezentacije.”

Danzig/Gdańsk:

  • Carsten Gansel: “Grad Danzig kao europsko mjesto sjećanja u povijesti i književnosti.”
  • Agnieszka Rudkowska: “Poljska perspektiva na Gdańsk u prvoj polovici 20. stoljeća.”

Dimitrovgrad/Цариброд:

  • Ljubinka Toševa Karpowicz: “Dimitrovgrad – Točka interesa velikih sila na Balkanu.”

Zaključci i važnost skupa

Ovaj znanstveni skup pruža platformu za razmjenu iskustava gradova koji su kroz povijest prošli kroz dramatične promjene državnih granica i nacionalnog sastava. Kroz interdisciplinarni pristup, cilj je pokazati kako multinacionalni gradovi poput Rijeke, Trsta i Gdanjska mogu poslužiti kao modeli za buduću interkulturalnu suradnju unutar Europe. Govornici će također raspravljati o važnosti ovih gradova kao mostova među državama u izgradnji Europske unije, uzimajući u obzir i buduće unutarnje i vanjsko proširenje EU.

Značaj za Rijeku i širu regiju

Ovaj događaj je važan ne samo za Rijeku, koja je sama po sebi primjer multinacionalnog grada, već i za širu europsku javnost. Skupom se dodatno naglašava Rijeka kao središte znanstvenih i kulturnih događanja, ističući njezinu važnu ulogu u interkulturalnom dijalogu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here